Rodzaje kasków narciarskich

Obecnie do wyboru mamy naprawdę szeroki wachlarz kasków narciarskich i snowboardowych. Dzięki temu nie trzeba decydować się na żadne kompromisy – wystarczy wybrać taki typ, jaki najbardziej nam odpowiada. Jakie są rodzaje kasków narciarskich? Na co zwracać uwagę podczas wyboru? Wyjaśniamy!

Spis treści:

  • Rodzaje kasków narciarskich dla dzieci i młodzieży
  • Profesjonalne kaski dla dorosłych
  • Kaski narciarskie z twardym uchem
  • Kaski narciarskie z szybą

Z wpisu dowiesz się, jakie są rodzaje kasków narciarskich dla dzieci i dorosłych oraz na co zwracać uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu.

Rodzaje kasków narciarskich dla dzieci i młodzieży

Obecnie do wyboru jest wiele rodzajów kasków dziecięcych. Najmłodsi zwracają uwagę przede wszystkim na szatę graficzną. Ich rodzice chcą, by kaski były wytrzymałe, miały niską masę i były dostępne w atrakcyjnych cenach. Pożądane będą kaski przedstawiające postaci z kreskówek czy motywy z filmów dziecięcych. Dzięki temu dzieci chętniej noszą kask, mimo, że kojarzy on się z niezbyt wygodnym nakryciem głowy. Ważne jest, aby dać dziecku wybór. Możemy pokazać kilka kasków, które spełniają określone kryteria, ale to przyszły użytkownik powinien zadecydować, który będzie tym odpowiednim.

Co istotne, wybierajmy kaski z miękkimi uszami. W ofercie można znaleźć kaski pełne, z twardym uchem, dla dzieci, lecz najmłodszych zawodników, które osiągają duże prędkości na stokach. Jeśli szukamy kasku właśnie dla takiego zawodnika, należy wybrać kask pełny. W przeciwnym razie wystarczą kaski z miękkim uchem, które są lżejsze niż kaski zabudowane. Zwróćmy również uwagę na to, czy kask ma możliwość regulacji obwodu głowy.

Profesjonalne kaski dla dorosłych

Inną grupę stanowią kask dla dorosłych. W tym przypadku wybór jest jeszcze większy. Kaski te dzielą się m.in. na narciarskie i snowboardowe. Kaski snowboard mają bardziej zaokrągloną powierzchnię skorupy, która najczęściej jest gładka. Kask narciarski ma bardziej klasyczną formę i stonowaną kolorystykę. Skorupa jest szczuplejsza i mniej muskularna. Technologicznie pomiędzy kaskiem snowboardowym a kaskiem narciarskim nie ma większych różnic. Głównie chodzi o styl.

Wybór kasków jest naprawdę duży, a ich ceny zaczynają się od nieco ponad 100 złotych aż po ponad tysiąc. Tańsze kaski mają przeważnie prostszą konstrukcję, ale nie oznacza to, że nie spełnią swojej roli. Wręcz przeciwnie – za niską cenę możemy mieć naprawdę porządny kask.

Kaski narciarskie z twardym uchem

W ofercie można znaleźć kaski z tzw. twardym uchem. Ich skorupa jest bardzo zabudowana, zakrywa sporą część czoła oraz całe uszy. To kaski dla zaawansowanych narciarzy, którzy stawiają na agresywną jazdę. Kupując kask z twardym uchem, trzeba zwracać uwagę na ucisk kasku na głowę.

Kaski narciarskie z szybą

Sporą popularnością cieszą się kaski ze zintegrowaną szybą, która ma zastępować gogle. Wyglądają naprawdę efektownie. Ich wygląd można porównać do kasków pilotów wojskowych myśliwców. Ich koszt jest oczywiście większy niż tradycyjnych kasków, jednak dla niektórych może być to opłacalna inwestycja, nad którą warto się zastanowić.