Połówki rozmiarów w butach narciarskich – czym są?

Odpowiedni dobór butów narciarskich ma kluczowe znaczenie dla komfortu jazdy. To dlatego, na zakup obuwia narciarskiego nie możemy decydować się przypadkowo. Należy odpowiednio zmierzyć stopę. A co, jeśli dany rozmiar jest dla nas za mały, a kolejny z kolei zbyt duży? Rozwiązaniem są połówki rozmiarów w butach narciarskich. Bardzo często osoby, które poszukują dla siebie odpowiednich butów narciarskich, twierdzą, że pół rozmiaru większe lub mniejsze byłyby idealne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że rozmiar 26.0 i 26,5 to nie zupełnie inne rozmiary. O co zatem chodzi?

Spis treści:

  • Rozmiar butów narciarskich w centymetrach
  • Co oznaczają połówki rozmiarów w butach narciarskich?
  • Jak dopasować odpowiedni rozmiar butów na narty?

Z wpisu dowiesz się, jakie rozmiary butów narciarskich można znaleźć w ofercie, co oznaczają połówki rozmiarów w butach narciarskich oraz jak dobrać prawidłowy rozmiar obuwia na narty.

Rozmiar butów narciarskich w centymetrach

Jeśli decydujemy się na zakup butów narciarskich zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym, należy odpowiednio zmierzyć długość i szerokość stopy. Otrzymany wynik podajemy w centymetrach. Każda firma, która produkuje obuwie narciarskie, posługuje się właśnie centymetrami. Wszystko ze względu na to, że jest to wartość stała i niezmienna. Znacząco ułatwia to dopasowanie obuwia na narty. Wybierając buty narciarskie, nie kierujemy się europejską rozmiarówką czy rozmiarem, który nosimy na co dzień.

Co oznaczają połówki rozmiarów w butach narciarskich?

W butach narciarskich możemy spotkać rozmiary pełne i połówki. Rozmiary pełne, np. 26.0, to buty, które są węższe i bardziej ciasne. Z kolei połówki, np. 26,5, to szersze buty narciarskie, które zapewniają stopom więcej przestrzeni. To, co jest istotne, to fakt, że oba te rozmiary mają dokładnie taką samą długość wkładki wewnętrznej i wynosi ona 26 cm. Różnicę dostrzegamy wyłącznie w szerokości danego buta, która jest regulowana wkładką wewnętrzną. Choć w momencie, gdy założymy buty narciarskie o rozmiarze 26,5 będzie nam się wydawało, że są one większe niż rozmiar 26, w rzeczywistości tak nie jest. Wrażenie to ma związek z faktem, że wkłada wewnętrzna w połówce rozmiaru pozostawia więcej wolnej przestrzeni w bucie. Rozmiary pełne mają grubszą wkładkę, która wypełnia but. Połówki powstały dla osób o szerszych stopach, które chcą się cieszyć komfortem.

Jak dopasować odpowiedni rozmiar butów na narty?

Podczas wyboru butów narciarskich można także spotkać się z określeniem rozmiaru 26/26,5. Określenie to jest prawdziwe. Wszystko ze względu na to, że niektórzy producenci butów narciarskich dodają do swoich produktów specjalne wkładki. Klient może zatem sam zadecydować, ile wolnej przestrzeni w bucie jest mu potrzebne, aby jazda była komfortowa. Nie ma wtedy konieczności, by zamawiać dwa rozmiary. To spore ułatwienie.

Jak widać, połówki rozmiarów w butach narciarskich wcale nie oznaczają, że dany but ma większą długość. Warto znać i rozumieć to pojęcie, dzięki czemu łatwiej dopasujemy odpowiednie rozwiązanie. W razie czego warto poradzić się fachowców, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości.