Jak dopasować sprzęt snowboardowy?

Odpowiednie dopasowanie sprzętu snowboardowego to już połowa sukcesu na drodze do szaleństwa na soku. Pozostaje jednak pytanie, jak dopasować sprzęt snowboardowy, aby stuprocentowo spełnił on nasze oczekiwania. Każdy, kto próbował swojej przygody z jazdą na desce, prawdopodobnie decydował się na wypożyczanie sprzętu. Rozwiązanie to jest dobre, ale jedynie na krótką metę. Deski nie będą przede wszystkim dopasowane do nas. Często są już wysłużone i czasy świetności mają już za sobą. Co więcej, tracimy frajdę związaną z ozdabianiem naszej deski. W ofercie dostępne są różnorodne modele, dlatego warto dopasowywać je do swoich indywidualnych potrzeb i upodobań. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Spis treści:

  • Odpowiednie dopasowanie deski snowboardowej
  • Wiązania oraz buty na snowboard

Z wpisu dowiesz się, jak dopasować deskę snowboardową oraz na co zwracać uwagę, wybierając wiązania snowboardowe oraz buty na snowboard.

Odpowiednie dopasowanie deski snowboardowej

O tym, jak dobrać sprzęt snowboardowy, powinien wiedzieć każdy, kto chce rozpocząć przygodę z jazdą na desce. Rozpoczynamy oczywiście od wyboru deski snowboardowej. Przy wyborze deski musimy wziąć przede wszystkim pod uwagę to, dla kogo jest ona tak naprawdę przeznaczona. Oczywiście musi spełniać oczekiwania danego użytkownika i gwarantować szybki rozwój umiejętności. Przeznaczenie deski będzie determinować jej zachowanie w konkretnych warunkach oraz podczas wykonywania danych manewrów.

Do wyboru mamy kilka rodzajów desek. Pierwszym z nich jest all mountain. To uniwersalne deski, które sprawdzą się zarówno w przypadku osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Umożliwiają szybki progres, więc będą trafnym wyborem. Drugi rodzaj to freestyle. Są to miękkie deski snowboardowe w kształcie twin tip. Będą dobrym wyborem do miękkich tras i snowparków. Kolejny typ to freeride. To deski do jazdy w każdych warunkach. Trafią w gust szczególnie tych osób, które cenią szybką jazdę. Następnie mamy deski jibbing. To krótsze deski snowboardowe o kształcie twin tip, które są przeznaczone głównie do zabawy. Miękkie deski o kształcie twin to także buttering. Również będą odpowiednie dla osób ceniących sobie głównie zabawę.

Wiązania oraz buty na snowboard

Trzeba także wiedzieć, jak wybrać wiązania i buty. Wiązania snowboardowe wybieramy do konkretnej deski. Miękkie wiązania będą dobre do miękkich desek, a twarde do twardych. To jednak ogólna zasada, dlatego warto dodatkowo zagłębić się w temat. Buty snowboardowe muszą być idealnie dopasowane, gdyż to one odpowiadają w ogromnym stopniu za komfort jazdy. Musimy prawidłowo zmierzyć długość wkładki w centymetrach, aby dobrać but snowboardowy. Zwracajmy także uwagę na poduszki wokół kostek, materiał na pięcie, paski na kostkach.