Jak dobrać sprzęt snowboardowy?

Każdy, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze snowboardem, może czuć się zagubiony. I nie ma w tym niczego złego. Nasz kompleksowy poradnik pokazuje, jak dobrać sprzęt snowboardowy, aby cieszyć się bezpieczną, komfortową jazdą. Podpowiemy, jakie są rodzaje desek snowboardowych i która sprawdzi się najlepiej na początek.

Spis treści:

  • Jak wybrać deskę snowboardową?
  • Odpowiednie wiązania snowboardowe
  • Buty snowboardowe – jak wybrać?

Z wpisu dowiesz się, jaka deska snowboardowa będzie najlepszym wyborem na początek. Przedstawimy również wiązania oraz buty snowboardowe.

Jak wybrać deskę snowboardową?

Oczywiście najważniejszym elementem jest deska snowboardowa i to na niej skupimy się w tym poradniku. Na naszej stronie znajdziesz także inne teksty na temat wyboru pozostałego sprzętu na snowboard. Przy wyborze deski zwracamy przede wszystkim uwagę na to, do czego oraz dla kogo jest ta deska przeznaczona. Musi spełniać oczekiwania użytkownika i pozwalać na szybki progres. Przeznaczenie deski przekłada się na jej zachowanie w danych warunkach i podczas określonych manewrów.

Do wyboru mamy następujące deski:

  • All Mountain – uniwersalne deski, przeznaczone dla początkujących i średnio zaawansowanych osób, pozwalają na szybki progres,
  • Freestyle – miękkie deski w kształcie twin tip, sprawdzają się na miękkich trasach i snowparkach,
  • Freeride – deski do jazdy w każdych warunkach, świetnie nadają się do szybkiej jazdy poza trasami oraz na przygotowanych stokach,
  • Jibbing – nieco krótsze deski snowboardowe o kształcie twin tip, są stworzone głównie do zabawy,
  • Buttering –  miękkie deski o kształcie twin, bardzo dobry wybór dla osób, które cenią sobie jazdę w formie zabawowej.

Odpowiednie wiązania snowboardowe

Wiązania snowboardowe dobieramy do konkretnej deski! Najbardziej ogólną zasadą jest ta, która głosi, że miękkie wiązania wybieramy do miękkich desek i odwrotnie, czyli twarde do twardych. O tym, jak dobrać wiązania snowboardowe, opowiadamy w naszym kolejnym poradniku.

Buty snowboardowe – jak wybrać?

Buty na snowboard także muszą być odpowiednio dopasowane, gdyż to one w ogromnym stopniu odpowiadają zarówno za komfort, jak i przyjemność jazdy. Najważniejszy jest rozmiar butów. Kierujemy się zawsze długością wkładki, która jest podana w centymetrach. Wkładka wewnętrzna odpowiada za komfort oraz dopasowanie danych butów do stopy. Zwracajmy uwagę na wszelkie detale: poduszki wokół kostek, paski oplatające kostki, materiał na pięcie, system wewnętrznego sznurowania. Ważną rolę odgrywa również podeszwa, która odpowiada za amortyzację oraz dopasowanie buta do wiązań.

Teraz już wiesz, jak dobrać sprzęt snowboardowy.