Jak dobrać wiązania snowboard?

Wiązania snowboardowe dobieramy do konkretnej deski, dlatego ich wybór nie może być przypadkowy. Dobrym wyborem jest zakup deski z wiązaniami, przez co unikamy problemu dopasowania. Zaleca się wybór miękkich wiązań do miękkich desek i odwrotnie. Jak dobrać wiązania snowboard? Wyjaśniamy!

Spis treści:

  • Podstawa wiązań snowboardowych
  • Wiązania snowboardowe a łyżka (hi-back)
  • Strapy w wiązaniach snowboard
  • EST i FLEX – pojęcia związane z wiązaniami snowboardowymi

Z wpisu dowiesz się, jak dobrać wiązania snowboard, aby spełniły one oczekiwania użytkownika. Podpowiadamy także, na co zwracać uwagę przed zakupem.

Podstawa wiązań snowboardowych

Podstawa to płyta, do której mocuje się hi-back oraz strapy. To właśnie podstawę przy pomocy kółka z otworami przykręcamy do deski. Sama podstawa jest wykonywana z aluminium oraz tworzywa sztucznego. Przy wyborze odpowiednich wiązań dla siebie, zwracamy uwagę na amortyzację. Ważne, aby zapamiętać, że podstawa może być wyposażona w warstwę gumy lub pianki na powierzchni, z którą styka się z deską. Dzięki temu wiązania przylegają do deski, nie usztywniając jej. Górna powierzchnia podstawy powinna być pokryta pianką absorbującą wstrząsy.

Wiązania snowboardowe a łyżka (hi-back)

Hi-back to łyżka, której celem jest trzymanie boczne buta oraz kąt, pod jakim jest ustawiona w stosunku do podstawy. Hi-back odgrywa bardzo ważną rolę podczas jazdy snowboardowej, a także podczas pokonywania zakrętów na tylnej krawędzi. Jeśli wybieramy wiązania dla siebie, zwracamy uwagę na to, czy łyżka jest dobrze wyprofilowana, czyli czy przylega do buta i czy jej regulacja umożliwia dobranie odpowiedniego kąta.

Strapy w wiązaniach snowboard

Strapy to paski, które posiadają pompki. Dzięki strapom przypinamy but do wiązań. Przeważnie mamy do dyspozycji dwa strapy, a każdy z nich jest wyposażony w poduszkę, która umożliwia lepsze dopasowanie wiązań do butów. Jeśli wybieramy wiązania, zwróćmy uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane same pompki, czy poduszki są odpowiednio wyprofilowane i czy są miękkie. Paski powinny być regulowane w odpowiednim zakresie. Najlepiej, aby były regulowane obustronnie.

EST i FLEX – pojęcia związane z wiązaniami snowboardowymi

Warto wspomnieć także o dwóch pojęciach, czyli EST i FLEX. EST jest systemem polegającym na mocowaniu wiązań przy pomocy dwóch śrub oraz szyny, która jest umieszczona w rdzeniu deski. EST pozwala na płynną regulację kątów i rozstawu wiązań.

Z kolei FLEX odpowiada za precyzję prowadzenia, a także za czas reakcji deski na bodziec, który jest wysyłany przez użytkownika. Na początek warto wybrać miękkie wiązania.