Jak dopasować długość nart do wzrostu?

Wielu początkujących narciarzy zastanawia się nad tym, jak dopasować długość nart do wzrostu. Nie ma w tym nic dziwnego. Każdemu zależy na komforcie jazdy, a nie da się go osiągnąć, jeśli nie będziemy mieć własnych, idealnie dopasowanych nart. Poniżej znajdziesz konkretne wskazówki dotyczące tego, jak idealnie dobrać długość nart do wzrostu.

Spis treści:

  • Jak dobrać narty?
  • Jaką długość nart wybrać?
  • Rodzaj nart a ich długość

Z wpisu dowiesz się, jak dopasować długość nart do wzrostu oraz jak rodzaj nart wpływa na to, na jaką długość desek powinniśmy się zdecydować.

Jak dobrać narty?

Narciarstwo jest bardzo popularną dyscypliną sportową, w której ogromne znaczenie ma to, jaki sprzęt wybierzemy. To właśnie indywidualne dopasowanie sprzętu odgrywa kluczową rolę w przygotowaniach do jazdy. Prawidłowy dobór nart, kasku, kijków, butów narciarskich będzie przekładać się na bezpieczeństwo narciarza. Jeśli odpowiednio wybierzemy poszczególne elementy, zmniejszymy ryzyko kontuzji i groźnych wypadków. Co więcej, jazda będzie znacznie bardziej komfortowa. Sprzęt narciarski pozwoli nam doskonalić swoją technikę. To dlatego, narty dobieramy do umiejętności narciarza, osobistych preferencji oraz warunków, jakie panują na stoku. 

Jaką długość nart wybrać?

W zasadzie osoby początkujące i średniozaawansowane wybierają podobny rodzaj nart. Są to głównie narty allround i allmountain. Co istotne, dobieramy te narty, które są o ok. 15-20 cm krótsze niż wzrost użytkownika. Na krótszych nartach będzie się jeździć łatwiej.

Dodatkowo odpowiednie narty wybieramy także z uwagi na płeć. Kobiety powinny wybierać narty o długości do brody, z kolei mężczyźni o długości do nosa. Jest jednak wyjątek od tej zasady. Jeśli narciarz posiada zaawansowane umiejętności, woli szybką jazdę lub posiada większą masę, do długości dodajemy jeszcze 5 centymetrów. Jeśli jesteśmy na samym początku swojej drogi z narciarstwem, mamy niską wagę lub decydujemy się na jazdę po krótkich stokach, odejmujemy 5 centymetrów.

Rodzaj nart a ich długość

Trzeba również wiedzieć, że w nartach typu Race inaczej dobieramy długość do gigantek, a jeszcze inaczej do slalomówek. Jeśli wybieramy narty slalomowe, musimy wiedzieć, że ich długość powinna sięgać do brody. Wyjątkiem jest to, gdy narciarz posiada wysoką wagę. Wtedy warto zdecydować się na nieco dłuższe narty. Z kolei narty gigantowe powinny być dobierane do wzrostu lub o 5 centymetrów dłuższe przy wyższej wadze. Gigantki są przeznaczone do dużych prędkości, więc większa długość przekłada się na lepszą stabilność.