Jak dobrać sprzęt narciarski?

Jak dobrać sprzęt narciarski? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących narciarzy. Faktycznie początkowo dobór odpowiedniego sprzętu na narty może okazać się problematyczny. Trzeba bowiem dopasować nie tylko narty, ale także buty narciarskie, kask narciarski czy kije. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Spis treści:

  • Jak dobrać narty?
  • Jakie narty kupić dla średnio zaawansowanych?
  • Jakie buty narciarskie?
  • Jak dobrać kask i kije narciarskie?

Z wpisu dowiesz się, jak odpowiednio dopasować sprzęt narciarski, aby spełnił on oczekiwania zarówno początkujących, jak i średnio zaawansowanych.

Jak dobrać narty?

Narty dla początkujących i zaawansowanych będą w zasadzie takie same. Stawiamy głównie na allround oraz allmountain. Możemy dopasować narty, których długość będzie krótsza o 20-15 centymetrów od wzrostu użytkownika. Choć początkowo może się to wydawać zaskakujące dla osób, które słyszały, że warto wybrać jak najdłuższe deski, istnieje odpowiednie uzasadnienie takiego wyboru. Ma na to wpływ mocne taliowanie, a także to, że na krótszych nartach jeździ się łatwiej. To dlatego będą dobrym wyborem dla osób początkujących i zaawansowanych.

Jakie narty kupić dla średnio zaawansowanych?

Jak zostało wspomniane wyżej, narciarze średnio zaawansowani powinni wybierać podobne narty, jak osoby początkujące, czyli allround lub allmountain. Co więcej, warto dodać, że kobiety powinny decydować się na zakup nart o długości do brody, z kolei mężczyźni o długości do nosa. Istnieje jednak odstępstwo o tego doboru. Na dłuższe narty można się zdecydować wówczas, gdy narciarz posiada zaawansowane umiejętności, preferuje szybką jazdę lub posiada większą masę. Wtedy należy do powyższych wytycznych dodać jeszcze 5 centymetrów.

Jakie buty narciarskie?

Aby odpowiednio dobrać buty narciarskie, należy zmierzyć stopę. Kładziemy na podłodze czystą kartkę papieru, a następnie stawiamy na nią stopę. Długopisem zaznaczamy koniuszek dużego palca i koniec pięty. W centymetrach mierzymy odległość między zaznaczonymi punktami. Jeśli poszukujemy narciarskich butów do jazdy rekreacyjnej, warto dodać ok. 1 cm do długości zmierzonej stopy. W przypadku jazdy sportowej nie dodajemy dodatkowych centymetrów.

Jak dobrać kask i kije narciarskie?

Jak dobrać długość kijków? Obracamy kijek w taki sposób, aby jego rączka opierała się o ziemie. Kolejno stajemy prosto i chwytamy go bezpośrednio pod talerzykiem. Jeżeli przedramię oraz ramię utworzyły kąt prosty, oznacza to, że długość naszego kijka jest odpowiednia. Jeśli dokonujemy zakupy przez internet, można wykorzystać następujący wzór: wzrost mnożymy x 0,7, a następnie wynik zaokrąglamy do pełnych 5 cm.