Jak dobrać profesjonalne gogle narciarskie?

Gogle to obowiązkowy element wyposażenia każdego narciarza i snowboardzisty. Przeważnie kompletowanie sprzętu narciarskiego zaczynamy od wyboru nart i wiązań do butów. I słusznie, jednak nie możemy zapominać o akcesoriach, dzięki którym jazda jest komfortowa. Jednym z elementów są profesjonalne gogle narciarskie. Ich rola jest naprawdę ogromna. Jakie wybrać, aby zakup był udany?

Spis treści:

  • Przed czym chronią profesjonalne gogle narciarskie?
  • Gogle czy może okulary?
  • Jak wybrać gogle narciarskie?

Z wpisu dowiesz się, dlaczego wybór odpowiednich gogli narciarskich ma istotne znaczenie, na co zwracać uwagę, wybierając gogle na narty.

Przed czym chronią profesjonalne gogle narciarskie?

Profesjonalne gogle narciarskie mają ogromne znaczenie z kilku powodów. Nie ulega wątpliwości, że podczas aktywności narciarskich należy odpowiednio zadbać o oczy. Zagrożenie jest związane z kilkoma czynnikami. Pierwszym z nich jest oczywiście słońce. Choć w górach mamy do czynienia z pięknym, białym puchem, często nie możemy także narzekać na brak promieni słonecznych. Śnieg odbija promienie, co może być bardzo groźne dla zdrowia. Większa ilość światła to czynnik wpływający szkodliwie na wzrok. Stąd konieczność stosowania filtrów. Odpowiednio zaprojektowane gogle to obowiązkowe wyposażenie w takich warunkach.

Drugi ważny czynnik to prędkość. Przemieszczając się na nartach lub snowboardzie rozpędzamy się znacznie bardziej niż wtedy, gdybyśmy mieli na nogach wyłącznie buty. To dlatego w większym stopniu narażamy się na podrażnienie oczu związane z pędem zimnego powietrza. Szkodliwe są także drobinki lodu i śnieg. Brak gogli może spowodować nagłą utratę widoczności. Zagrożeniem na stoku są przeszkody terenowe. Jeśli przedzieramy się przez gęsty las, należy uważać m.in. na wystające gałęzie. Z kolei na zatłoczonych stokach przez nieuwagę ktoś może uderzyć nas kijem. Gogle znacząco minimalizują ryzyko kontuzji.

Gogle czy może okulary?

W Internecie znajdziemy sporo dyskusji dotyczących tego, czy lepiej wybrać okulary, czy gogle. Obydwa rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. O wyborze w dużej mierze decydują indywidualne preferencje, jednak trzeba wiedzieć, że najlepszą ochronę zawsze zapewnią gogle, które po prostu zostały stworzone do określonych czynności.

Jak wybrać gogle narciarskie?

Wybierając gogle narciarskie, warto wiedzieć, że mamy do wyboru kilka rodzajów szkieł:

  • S0 (szkła białe) – to grupa modeli, które przepuszczają od 80-100% światła, sprawdzą się podczas jazdy nocnej,
  • S1 (szkła bursztynowe i złote) – gogle narciarskie, które przepuszczają od 43 do 80% światła, będą dobrym wyborem do jazdy przy ograniczonej widoczności,
  • S2 (szkła żółte i pomarańczowe) – przepuszczają światło na poziomie 18-43 %, idealne do jazdy w warunkach lekkiego zachmurzenia,
  • S3 (szkła brązowe, czerwone, niebieskie i szare) – przepuszczają od 8 do 18% światła, dlatego można z nich skorzystać w słoneczne dni,
  • S4 (szkła czarne) – gwarantują najwyższy poziom ochrony.

Możemy również wybierać pomiędzy goglami z wymiennymi szybami lub goglami fotochromatycznymi. Te pierwsze posiadają konstrukcję, która pozwala na wymianę szkieł w zależności od pogody. Gogle z szybami fotochromatycznymi to rozwiązanie, które jest bardzo komfortowe. Szkła te dopasowują się do panujących warunków.