Longboard co to?

Longboard co to takiego? Wielu początkujących wielbicieli jazdy na deskorolce zastanawia się, jaka deskorolka będzie najlepszym wyborem. Jednym z rodzajów jest właśnie longboard. To nowoczesna deska, która jest przeznaczona zarówno do poruszania się po mieście, jak i wykonywania różnorodnych trików. Jak wybierać longboardy? Te deskorolki powinny być dopasowane do wzrostu i wagi użytkownika. Sprawdź najpierw, co to jest longboard, jaką deskę wybrać dla początkujących.

Spis treści:

  • Co to jest longboard?
  • Jaki longboard dla początkujących?
  • Jak jeździć na longboardzie?

Z wpisu dowiesz się, czym jest longboard, jaka deska sprawdzi się dla osób początkujących oraz jak stawiać pierwsze kroki w jeździe na longboardzie.

Co to jest longboard?

Longboard to rodzaj deskorolki, która jest znacznie dłuższa niż tradycyjna oraz maksymalnie zwężona przy kółkach. Deska ta może pochwalić się wymiarami od ok. 70 cm do ok. 130 cm. W 2012 roku Mischo Erban pobił rekord prędkości na longboardzie, a wynosi on obecnie ok. 130 km/h!

Longboardy powstały w drugiej połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych i pierwotnie miały służyć surferom do treningu poza sezonem, gdy niemożliwe jest pływanie na wodzie. To właśnie stąd wziął się kształt longboardu. Przypomina on deskę surfingową. Ogromnym atutem longboardów jest aerodynamiczna budowa, która umożliwia osiąganie dużych prędkości.

Jaki longboard dla początkujących?

Do wyboru jest wiele modeli longboardów dla początkujących. Wśród popularnych można wymienić: Pintail, Twin Tip, Drop Through, Camber, Rocker. Rozpoczynając przygodę z jazdą na deskorolce, warto wybrać stabilny i wolniejszy model. Najlepiej w tej roli sprawdzi się deska typu Pintail. Swoim kształtem przypomina ona łezkę. Jej długość to ok. 100 cm. Początkowo uczymy się trzymania równowagi oraz trenujemy balans ciała na nogach. Dopiero, gdy opanujemy podstawy, możemy zdecydować się na szybszy i bardziej wymagający model.

Jak dopasować rozmiar longboardu? Przede wszystkim pod uwagę bierzemy wzrost i wagę. Im wyższy jest użytkownik, tym dłuższą deskorolkę trzeba wybrać. Jeśli chodzi o wagę, longboardy z wypukłymi blatami mają lepszą zdolność do utrzymywania większych ciężarów. Warto również wybierać longboard z miękkimi kółkami – dobrze sprawdzi się do poruszania się po mieście.

Jak jeździć na longboardzie?

Początkowo skupiamy się na ćwiczeniach, które poprawiają balans. Trenujemy samo utrzymywanie równowagi, podczas stania na desce. Gdy już odnajdziemy odpowiednią pozycję, wystarczy odpychać się jedną nogą od podłoża. W przypadku longboardów jest tak samo, jak na standardowej desce. Pamiętamy o lekko ugiętych nogach w kolanach.

Aby skręcić, trzeba zgiąć się w przeciwną stronę do kierunku skrętu. Hamowanie odbywa się poprzez dotykanie wolną nogą podłoża. Można także zeskoczyć z deski, jednak jest to awaryjna technika. Bezpieczniejszą formą hamowania jest siding, czyli wypchnięcie deski do boku i carving – wykonywanie slalomu na desce.