Jaka deskorolka dla początkującego?

Wybór deskorolki dla osoby początkującej nie jest łatwy i oczywisty. Każda osoba chcąca rozpocząć swoją przygodę z deskorolką zadaje sobie pytanie, jaka deskorolka dla początkującego? Odpowiedzią na to jest inne pytanie, do czego deska ma służyć? Warto zastanowić się, do jakich celów deska będzie wykorzystywana, to bardzo ułatwi poszukiwania idealnego sprzętu na początek przygody z jazdą.

Spis treści:

  • Czym się charakteryzuje dobra deska?
  • Fiszka czy Longboard?

W tym tekście dowiesz się jakie cechy powinna mieć dobra deska i jakich desek warto szukać oraz czym są deskorolki typu fiszka i longboard.

Czym się charakteryzuje dobra deska?

Wybierając pierwszą deskę, warto zwrócić uwagę na kilka detali technicznych, które mają ogromne znaczenie. Wybranie najtańszej deski, na przykład w supermarkecie lub dokonanie zakupu pod wpływem chwili może spowodować rozczarowanie w trakcie użytkowania. Deska niskiej jakości będzie dla początkującego zarówno początkiem jak i końcem przygody. Najtańsze deski na rynku są bardzo słabej jakości, szybko się niszczą i nie pozwalają cieszyć się z jazdy. W momencie, gdy zabraknie radości z jazdy, deska pójdzie w kąt, dlatego warto na początku sprawdzić jaką deskę wybrać. W przypadku tradycyjnej deskorolki od, której większość osób zaczyna podstawą, jest blat. Blat jest to część deskorolki na, której stoimy, powinien być on wykonany z siedmiu warstw klonu kanadyjskiego. Odpowiednio wyprofilowany, czyli wygięty z przodu i tyłu oraz pokryty gripem, który zapewnia przyczepność w trakcie jazdy. Wzrost i waga nie ma większego znaczenia przy wyborze rozmiaru blatu, trzeba spróbować, żeby znaleźć deskę dopasowaną do indywidualnych potrzeb i wygody użytkownika. Deski występują w szerokościach od 7.25 do 8.5 cala. Koła deskorolki powinny być wykonane z poliuretanu, mają różne rozmiary, jednak przy wyborze najważniejsza jest twardość. Występują w skali od 92A do 103A, dla początkującego najlepsza będzie średnia twardość więc w przedziale 98A-100A. Trucki deskorolkowe powinny być dopasowane do szerokości blatu. Najważniejszym ich elementem są gumki, które między innymi odpowiadają za skrętność, powinny być one miękkie i dobrej jakości. Ostatnim technicznym elementem są łożyska, posiadają one oznaczenie od ABEC3 do ABEC7. Dla początkującego najlepszym rozwiązaniem będzie ABEC5, które będą idealną równowagą pomiędzy szybkością i wytrzymałością. Tradycyjna deskorolka będzie idealna dla osób, które nie tylko chcą jeździć, ale również wykonywać triki.

Fiszka czy Longboard?

Nie chcesz wykonywać trików, tylko cieszyć się jazdą? W tym przypadku świetnym wyborem będzie fiszka lub longboard. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Fiszka to mała deska, którą można wszędzie zabrać. Idealnie sprawdzi się do pokonywania krótkich dystansów w mieście. Natomiast longboard jak sama nazwa wskazuje to długa deska. Będzie bardzo wygodna w czasie jazdy i idealnie sprawdzi się do rekreacji.