Jak wybrać deskorolkę?

Deskorolka przyciąga coraz większą grupę odbiorców. Nie tylko dzieci, ale również dorośli doceniają deskę, ponieważ to bardzo przyjemna forma aktywności. Jednak każdy początkujący zadaje sobie pytanie, jaką deskę należy wybrać? Wybór w sklepach jest ogromny. Dlatego tak ważne jest, aby wcześniej sprawdzić, jakimi cechami charakteryzuje się dobra deska, aby dokonać odpowiedniego zakupu i móc cieszyć się nowym nabytkiem.

Spis treści:

  • Najważniejsze elementy dobrej deski
  • Deskorolka do trików czy jazda rekreacyjna?

W tym wpisie omówimy, z jakich elementów składa się dobra deska i na co należy zwrócić uwagę przy jej wyborze oraz jakie występują rodzaje desek w zależności od ich przeznaczenia.

Najważniejsze elementy dobrej deski

Przy wyborze deski warto skupić się na elementach, które są istotne w użytkowaniu. Różne rodzaje desek charakteryzują się różnymi blatami, czyli tym na czym się stoi. W tradycyjnej desce blat tworzony jest z siedmiu warstw klonu kanadyjskiego, ale dzisiaj wykorzystuje się też włókno węglowe, kevlar i inne tworzywa. Niezależnie od rodzaju deski jednym z najważniejszych elementów są trucki. Powinny być one dopasowane do szerokości deski, ich ważnym elementem są gumki, które wpływają na komfort jazdy i skrętność. Warto zwrócić uwagę, aby były dobrze wykonane i najlepiej miękkie. W deskorolce istotne są koła, tutaj ważne jest to, aby były wykonane poliuretanu. Koła mogą mieć różny rozmiar od 49 do 54 mm, wybór jest kwestią indywidualnych preferencji. Warto zwrócić uwagę na to, że koła charakteryzują się różną twardością od 92A do 103A. Na początek przygody z jazdą na deskorolce idealne będą średnie wartości 98A-100A. Kolejne na liście są łożyska, do wyboru od ABEC3 do ABEC7, dla początkującej osoby idealne będą ABEC5, które są złotym środkiem pomiędzy szybkością a wytrzymałością.

Jest kilka opcji zakupu deski, nie polecamy desek z supermarketów, ponieważ pomimo atrakcyjnej ceny jakość wykonania jest bardzo niska. Istnieje możliwość kupienia gotowej deski lub samodzielnego jej złożenia, wiele zależy od preferencji użytkownika. Deskę najlepiej kupić w sklepie sportowym, skoncentrowanym na deskach lub skateshopie.

Deskorolka do trików czy jazda rekreacyjna?

Przy wyborze deski warto się zastanowić, do jakich celów będzie wykorzystywana. Tradycyjna deskorolka idealnie sprawdzi się nie tylko do jazdy, ale zwłaszcza do robienia trików. Jeżeli marzysz o wizytach w skateparku to świetny pomysł. Inne rozwiązania to fiszka, która jest mała i szybka. Wspaniałe rozwiązanie do przemieszczania się po mieście, a dzięki temu, że jest bardzo poręczna, można ją zabrać wszędzie. Najwygodniejszym rozwiązaniem do jazdy rekreacyjnej jest longboard. To długa deska która, charakteryzuje się ogromną wygodą i komfortem podczas jazdy. Perfekcyjne rozwiązanie na dłuższe dystanse. Deskorolka nadal jest sportem niszowym, ale wartym zainteresowania. Można w bardzo przyjemny sposób spędzać czas na świeżym powietrzu i nie tylko.