Jak się ubrać na jazdę na nartach?

Góry mają osobliwy klimat, także pod względem pogodowym. Dlatego jeśli wybierasz się tam na narty, oprócz o właściwy sprzęt zadbaj także o odpowiedni ubiór, dzięki któremu nic Cię nie zaskoczy. Jak zatem ubrać się na narty, by było ciepło i jednocześnie wygodnie? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Jeśli jesteś zapalonym narciarzem, z pewnością skompletowałeś już swój idealny strój narciarski. Natomiast jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z tym sportem lub uprzednio nabyta odzież nie sprawdziła się, z pewnością przydadzą Ci się poniższe rady.

Generalnie należy skompletować strój składający się z 3 warstw:

  1. Bielizny termoaktywnej, której zadaniem jest odprowadzać wilgoć na zewnątrz i zapewnić odpowiednią termoregulację.
  2. Warstwy docieplającej, czyli tego, co włożysz pod kurtkę i spodnie (np. polar, bluza lub ciepłe legginsy). Te elementy zatrzymują ciepło wytworzone przez ciało i sprawiają, że będzie Ci po prostu cieplej.
  3. Ochronnej warstwy zewnętrznej, a więc właściwych ubrań – kurtki, spodni oraz akcesoriów narciarskich (gogle, kask, rękawice, szalik, kominiarka narciarska oraz czapka zimowa). Nie zapomnij nawet o tych z pozoru drobnych rzeczach, ponieważ w często zmieniających się warunkach atmosferycznych w górach mogą okazać się naprawdę potrzebne.

Ciepłe i wygodne kurtki:

damska –
https://silesiasport.pl/sklep/odziez/kurtka-narciarska-snowboardowa-clwr-ida-midnight-blue/
męska –
https://silesiasport.pl/sklep/odziez/kurtka-narciarska-snowboardowa-clwr-horizon-jacket-swedish-blue/

Idealnie leżące i utrzymujące ciepło spodnie:

damskie – https://silesiasport.pl/sklep/odziez/spodnie-narciarskie-snowboardowe-clwr-stamp-pant-grey-melange/
męskie – https://silesiasport.pl/sklep/odziez/spodnie-narciarskie-snowboardowe-clwr-core-pant-vapor/

Na co zwracać uwagę podczas doboru stroju na narty?

Odzież narciarska powinna być przede wszystkim dopasowana do umiejętności narciarza, jego indywidualnych aspektów, jak np. przystosowanie do zimnego klimatu, preferencji modowych oraz częstotliwości korzystania z niej. Zwróć uwagę, by odzież nie krępowała ruchów, ale jednocześnie minimalizowała ryzyko lub konsekwencje upadku na śniegu – w tym celu pomoże Ci np. pas śnieżny, który zapięty wokół bioder zapobiega dostawaniu się śniegu pod kurtkę w przypadku wywrotki. Najważniejsze cechy, jakie powinny mieć ubrania przeznaczone na stok to: doskonała izolacja cieplna, wodoodporność i oddychalność nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych.