Jak dobrać odpowiednie narty?

Wybór właściwego sprzętu na każdym etapie narciarskiej przygody może okazać się kłopotliwy. Odpowiednie narty przekładają się na komfort i poziom jazdy – zarówno dla laika w tym temacie, jak i osoby, która robi postępy i chce zmienić sprzęt na bardziej zaawansowany. Jak zatem dobrać właściwe narty dla różnych poziomów zaawansowania jazdy? Podpowiadamy!

Co wziąć pod uwagę przy wyborze nart?

Przed przystąpieniem do wyboru konkretnych nart należy szczerze odpowiedzieć sobie na pytania: jak dobrze jeżdżę? Gdzie będę jeździć na tych nowych nartach? Na czym najbardziej mi zależy – komforcie jazdy, wyglądzie nart itp.? Odpowiedzi na te podstawowe pytania będą czynnikiem determinującym następujące parametry nart:

Długość – istnieje taka zasada, że im narta dłuższa, tym jest stabilniejsza względem podłoża, natomiast z drugiej strony jest też mniej podatna na skręcanie. Dlatego też krótsze narty będą idealne dla narciarzy wykonujących krótkie śmigi, a Ci, dla których priorytetem jest wygoda w trakcie jazdy, powinni postawić na nieco dłuższe.

Szerokość – w przypadku szerokości nart zachodzi zależność, że im jest większa, tym większa jest wyporność narty w puchu. Jednakże wąska narta umożliwia zaś łatwiejsze i wygodniejsze skręcanie, tym samym szybciej reagując na ruchy narciarza.

Taliowanie – im większe taliowanie, tym mniejszy jest promień skrętu przy jeździe na krawędziach. To jedna z zależności, która z pewnością przyda się przy określaniu taliowania nart. Trzeba także pamiętać, że taliowanie zależy od techniki jazdy, która przecież dla każdego jest kwestią indywidualną.

Sztywność – im większa sztywność, tym lepsze prowadzenie nart na utwardzonej powierzchni i przy dużej prędkości (za wyjątkiem skrętów carvingowych). Jeśli jesteś sportowcem i taki też sprzęt preferujesz, wybierz narty z większą sztywnością.

Jakie wyróżnia się rodzaje nart pod względem poziomu zaawansowania jazdy?

Narty freestylowe – to narty służące do uprawiania freeskingu, czyli jazdy w specjalnie zorganizowanych w tym celu snowparkach, które są wyposażone w poręcze i skocznie. Oprócz tego freesking można uprawiać po prostu tam, gdzie wolno skakać na nartach.

Narty all mountain – to narty o średniej szerokości powyżej 75mm, które dobrze radzą sobie zarówno na przygotowanym stoku, jak i w głębokim śniegu. Cechują się dużą szerokością umożliwiającą bezproblemowe prowadzenie nart.

Mamy nadzieję, że nasz mały poradnik rozwiał Twoje wątpliwości i już wiesz, jakie narty kupić. Życzymy udanych zakupów!