Jak dobrać odpowiednie narty dla dziecka?

Dobór nart dla dziecka musi być odpowiednio przemyślany, tak samo jak w przypadku dorosłych. W końcu będą służyć przez wiele lat! Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas zakupu nart dla dziecka, aby mogło w pełni komfortowo i bezpiecznie cieszyć się nowym sportem. Zapraszamy do czytania!

1. Długość

W przypadku dzieci długość nart jest najważniejszym kryterium podczas ich wyboru. Te maluchy, które dopiero stawiają pierwsze kroki w nartach, będą czuły się pewniej na krótszych deskach, którymi łatwiej będzie mu manewrować. Analogicznie dłuższe narty będą dobrym rozwiązaniem dla dzieci, które potrafią już jeździć, mają swoją technikę i czują się pewnie z deskami na nogach. Generalnie zasada jest taka, że długość nart powinna sięgać do brody dziecka, czyli maksymalnie 15 cm poniżej wzrostu.

2. Taliowanie

Taliowanie, czyli promień skrętu, w przypadku nart dziecięcych wynosi około 65-75 milimetrów z racji tego, że dzieci jeżdżą z reguły po równych nawierzchniach. Podobnie jak w przypadku długości, można kupić dziecku narty z mniejszym promieniem skrętu, jeśli potrafi już śmigać po stoku. Ważne, by taliowanie było dopasowane do aktualnego poziomu jazdy.

3. Wiązania

Wiązania powinny być z jednej strony bezpieczne, a z drugiej- nieograniczające wygięcia narty podczas skrętu. Tym najmłodszym narciarzom (od 3 do 5 roku życia) zaleca się wybór wiązań ze skalą wypięcia nie większą niż 2,5. Natomiast w przypadku starszaków wartość ta powinna wynosić do 4,5 lub nawet więcej – w zależności od wagi dziecka (im cięższe dziecko, tym większa skala wypięcia).

4. Buty

Wybór butów narciarskich jest równie ważny jak kupowanie nart, dlatego chcemy też o tym wspomnieć. Przede wszystkim należy nadmienić, że dzieci powinny otrzymać prawdziwe buty narciarskie, a nie żadne „zamienne” egzemplarze. Nie kupuj też większych butów „w zapasie”, mimo tego, że stopa rośnie. Jazda w za dużych butach na pewno będzie dla Twojego dziecka mało wygodna i bezpieczna.

Nie wiesz, na jakie konkretnie modele się zdecydować? Mamy dla Ciebie kilka propozycji: