Co łatwiejsze – narty czy snowboard?

Nie miałeś wcześniej do czynienia ze sportami zimowymi? Zastanawiasz się, który z tych dwóch najpopularniejszych – narty czy snowboard – będzie łatwiejszy do nauczenia? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego na temat nauki jazdy na tych dwóch sprzętach dla początkującego amatora. Zapraszamy do lektury!

Na czym łatwiej jeździć – na nartach czy snowboardzie?

Mówi się, że łatwiej jeździ się na nartach – bardziej intuicyjnie. Na desce snowboardowej natomiast musisz mocno manewrować ciałem. Liczy się każdy ruch, jaki wykonasz – ręki, barku, biodra, a nawet stopy. Wszystko to ma znaczenie podczas nauki poprawnej techniki jazdy. Ponadto trzeba włożyć sporo energii podczas hamowania na snowboardzie, by utrzymać równowagę, będąc na krawędzi deski. W narciarstwie natomiast hamowanie i utrzymanie równowagi jest łatwiejsze, m.in. za sprawą kijków.

Wiek ma znaczenie!

Jeśli mowa o nauce w przypadku dzieci, musisz wziąć pod uwagę ich wiek. Naukę jazdy na nartach można rozpocząć od 3 roku życia. Z kolei naukę jazdy na snowboardzie zaleca się dopiero po ukończeniu 4-6 roku życia ze względu na nienaturalnie wygiętą pozycję podczas jazdy oraz wspomnianą już wyżej konieczność mocnego manewrowania całym ciałem.

Przebyte kontuzje mówią wiele

Nie bez znaczenia jest również ogólne zdrowie i przebyte kontuzje lub urazy. Jeśli, dla przykładu, masz problemy z kolanami, zdecydowanie mniejszym obciążeniem będzie dla Ciebie jazda na snowboardzie. Snowboard z kolei jest jednak o wiele groźniejszy dla nadgarstków niż narty, gdyż podczas upadku nie możesz wesprzeć się nogami, które są uwięzione w wiązaniach na jednej desce.

Frajda jest najważniejsza!

Na pierwszy ogień wybierz dyscyplinę, która nie przeszkadza Twojemu zdrowiu. Jednak w dalszej perspektywie polecamy spróbować zarówno jazdy na nartach, jak i na snowboardzie i po prostu porównać, co Ci bardziej pasuje. Najważniejsze, żeby jazda sprawiała Ci wiele radości i satysfakcji. Bo w końcu to o zabawę chodzi!