Jak jeździć na deskorolce dla początkujących?

Jazda na deskorolce zyskuje coraz większą popularność. Wbrew pozorom, aby opanować płynną jazdę, wcale nie potrzeba sporo czasu. Wystarczy zastosować się do kilku poniższych wskazówek. Jak jeździć na deskorolce dla początkujących? Przedstawiamy skuteczne porady!

Spis treści:

  • Jak złapać równowagę na deskorolce?
  • Odpowiednia postawa podczas jazdy
  • Jak skręcać na deskorolce?
  • Deskorolka a hamowanie
  • Najważniejsze pojęcia – deskorolka

Z wpisu dowiesz się, jak zacząć stawiać pierwsze kroki w jeździe na desce, jak nauczyć się odpowiedniej postawy podczas jazdy na deskorolce, jak skręcać, hamować oraz opanować podstawowe pojęcia związane z deską.

Jak złapać równowagę na deskorolce?

Po pierwsze, musimy złapać równowagę na deskorolce. Deska wcale nie jest stabilna, dlatego najpierw trzeba przyzwyczaić się do braku równowagi. Najważniejsze to spinanie mięśni brzucha i delikatne pochylanie się. Dzięki temu złapiemy odpowiedni kąt, na którym utrzymamy równowagę. Warto podczas pierwszych prób skorzystać z pomocy znajomych, którzy pozwolą nam na dopasowanie odpowiedniej pozycji i przytrzymają nas podczas jazdy.

Odpowiednia postawa podczas jazdy

Drugi istotny aspekt to odpowiednia postawa podczas jazdy. Prawa noga zawsze powinna być z przodu. Układamy ją na śrubach na skos. Drugą stopę kładziemy prostopadle do krawędzi deski. Utrzymujemy równowagę i odpychamy się lewą nogą. Pamiętamy, aby zawsze kierować się w prawą stronę. Aby złapać podstawowe ruchy, warto na początku poruszać się wyłącznie po okręgu.

Jak skręcać na deskorolce?

Jednym z największych wyzwań dla amatora, który zastanawia się nad tym, jak jeździć na deskorolce dla początkujących, jest wykonanie poprawnego obrotu. Jeśli opanujemy ten manewr, późniejsze triki nie będą trudne. Poprawny skręt polega na pochyleniu się w odpowiednią stronę. Brzmi łatwo, ale jak jest w praktyce? Jeśli przechylimy się do tyłu, wykonamy skręt w prawo. Dzięki wyprofilowanym kółkom, nadamy odpowiedni kurs ciału. Przeniesienie ciężaru do przodu to z kolei skręt w lewo.

Deskorolka a hamowanie

Bardzo ważne jest również hamowanie na deskorolce. W sytuacji kryzysowej musimy bardzo szybko zatrzymać deskę. Mamy dwie metody hamowania. Pierwsza to po prostu zejście z deskorolki. Druga pozwala na lekkie zahamowanie i polega na naciśnięciu na tail tylną nogą.

Najważniejsze pojęcia – deskorolka

Profesjonalista powinien posługiwać się odpowiednim językiem. Jakie pojęcia powinniśmy poznać, gdy stawiamy pierwsze kroki na deskorolce? Przede wszystkim największą częścią deski jest blat z naklejonym gripem. Lewą nogę trzymamy na tailu, prawą na nose’ie. Kółka z łożyskami znajdują się pod spodem, metalowe części to trucki. Śrubki, które dbają o nasze bezpieczeństwo to montażówki. Możemy również zadbać o ciekawe grafiki, którymi ozdobimy naszą deskorolkę.

Jednym z pierwszych i podstawowych trików jest ollie. Jeśli chcemy urozmaicić naszą jazdę, postawmy właśnie na naukę ollie. Naciskamy tylną nogą tail deski, a przednią podciągamy do góry. Robimy to na ugiętych kolanach, kierując nogi blisko montażówek przy kończeniu triku.