Czym smarować łożyska w deskorolce?

Początkujący miłośnicy jazdy na deskorolce często zastanawiają się nad tym, czym smarować łożyska w deskorolce? Jeśli chcemy, aby posłużyła nam ona przez długi czas, koniecznie musimy o nią odpowiednio zadbać, dlatego to pytanie jest jak najbardziej zasadne. Przedstawiamy krok po kroku proces smarowania łożysk w deskorolce.

Spis treści:

  • Przygotowanie odpowiednich narzędzi
  • Czyszczenie zewnętrznej części łożysk
  • Usunięcie osłony łożyska deskorolki
  • Odpowiednie czyszczenie łożysk
  • Smarowanie łożysk w deskorolce

Z wpisu dowiesz się, jak krok po kroku smarować łożyska w deskorolce, aby były one odpowiednio przygotowane, wyczyszczone i zabezpieczone na długi czas.

Przygotowanie odpowiednich narzędzi

Pierwszym krokiem jest oczywiście przygotowanie odpowiednich narzędzi, które będą nam niezbędne do smarowania łożysk w deskorolce. Należą do nich: środek czyszczący rozpuszczający tłuszcz (może to być płyn do mycia naczyń), wodoodporny pojemnik, szczoteczka, nożyk i smar. Możemy zamówić gotowy zestaw do czyszczenia, choć nie jest to wymagane. Delikatnie wyjmujemy łożyska z kółek – proces ten przebiega tak samo, jak w przypadku rolek, hulajnóg.

Czyszczenie zewnętrznej części łożysk

Gdy wyjmiemy łożyska, sięgamy po szczoteczkę, którą czyścimy zewnętrzną przestrzeń łożysk. Robimy to do momentu, aż będą one całkowicie czyste. Sprawdzamy także, jakiego typu są nasze łożyska – otwarte lub zamknięte. Te pierwsze są bardzo łatwe w konserwacji, z kolei drugie także mogą być konserwowane, o ile użyjemy narzędzia do delikatnego zdejmowania osłony. Ważne, że osłona nie może być ponownie użyta.

Usunięcie osłony łożyska deskorolki

Przy pomocy cienkiego narzędzia, np. nożyka, usuwamy osłonę z łożyska. W przypadku niektórych łożysk, niewielki klips w kształcie litery C podtrzymuje osłonę. usuwamy go z pomocą nożyka jeszcze przed usunięciem osłony. Dokładnie czyścimy uszczelki i klipsy!

Odpowiednie czyszczenie łożysk

Na tym etapie umieszczamy łożyska deskorolki w zamkniętym pojemniczku z płynem do mycia naczyń lub innym środkiem czyszczącym, który usuwa tłuszcz. Potrząsamy nim przez kilka minut, aby skutecznie rozpuścić brud, który nagromadził się na łożyskach. Wyjmujemy łożyska deskorolki i czyścimy je dokładnie za pomocą szczoteczki. Kolejno używamy środka czyszczącego. Pozbywamy się resztek płynu czyszczącego, obracając łożyska. Można to także zrobić poprzez wydmuchanie go. W tym celu wykorzystujemy sprężone powietrze. Umieszczamy łożyska na czystej ścierce bądź na papierze kuchennym (ręczniku papierowym).

Smarowanie łożysk w deskorolce

Zanim przejdziemy do smarowania łożysk w deskorolce, sprawdzamy, czy czyszczenie przebiegło pomyślnie. Dwoma palcami przytrzymujemy łożysko na samym środku i kręcimy nim. Jeśli nie obraca się swobodnie, oznacza to, że nie zostało poprawnie wyczyszczone. W tym celu powtarzamy czynność z innym środkiem czyszczącym. Jeśli łożyska są czyste, umieszczamy je na papierze kuchennym lub ścierce. Są gotowe do pokrycia smarem.

Stosujemy kroplę lub dwie oleju. Nie używamy więcej oleju, gdyż spowoduje to, że brud będzie się kleił do łożyska. Alternatywą dla oleju jest 3 mm smaru. Równomiernie rozprowadzamy produkt dookoła powierzchni łożysk. Upewniamy się, że smar jest dobrze rozprowadzony, obracając łożyska.

Ostatnim etapem jest zamontowanie osłon i klips. Jeśli regularnie czyścimy łożyska deskorolki, nie ma konieczności montowania uszczelek lub osłon. Upewniamy się jednak, że otwarta strona łożyska jest skierowana do wnętrza kółka.