Wiązania snowboardowe jakie kupić?

Wielu początkujących snowboardzistów zastanawia się nad tym, jakie wiązania snowboardowe kupić. Faktem jest, że jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z jazdą na snowboardzie, bardzo łatwo można się pogubić w terminologii i ogromie rozwiązań. To dlatego podpowiadamy, które wiązania snowboardowe sprawdzą się najlepiej.

Spis treści:

  • Dlaczego wiązania snowboardowe są istotne?
  • Wiązania snowboardowe – rodzaje
  • Wiązania snowboardowe – rozmiar

Z wpisu dowiesz się, dlaczego tak ogromną wagę należy przykładać do wyboru wiązań snowboardowych, jakie są rodzaje wiązań, a także jak dopasować odpowiedni rozmiar. Dzięki poradom z łatwością dobierzesz odpowiednie wiązania snowboardowe.

Dlaczego wiązania snowboardowe są istotne?

Jeśli planujemy jazdę na snowboardzie, przeważnie największą uwagę przywiązujemy do wyboru deski. Oczywiście jest to ważny element, jednak deska snowboardowa to nie wszystko. Jeśli chcemy szaleć po stokach, do deski musimy dokupić odpowiednie wiązania snowboardowe. Każdy snowboardzista musi pamiętać, że zakup odpowiednich wiązań będzie determinować to, na jakie buty się później zdecydujemy.

Sztywne buty są odpowiednie dla zaawansowanych snowboardzistów. Najlepiej sprawdzą się do szybkiej jazdy. Tego rodzaju obuwie wymaga zastosowania wyłącznie sztywnych wiązań. Pozostałe wiązania snowboardowe będą dobre dla miękkich butów, które są wygodne, polecane dla początkujących i najchętniej kupowane.

Każdy użytkownik powinien wybierać wiązania snowboardowe w oparciu o indywidualne preferencje oraz aktualnie posiadane umiejętności. Wyróżnia się cztery typy wiązań, więc bez trudu można znaleźć te odpowiednie dla siebie. Pamiętajmy, że zakup tych akcesoriów jest bardzo istotny, gdyż to właśnie one decydują o tym, jaki nacisk będzie przekazywany na deskę.

Wiązania snowboardowe – rodzaje

Jakie zatem można wyróżnić wiązania snowboardowe rodzaje? Najpopularniejszym rodzajem jest strap in. To rodzaj wiązania snowboardowego, który jest bardzo prosty w zapinaniu. System mocowania jest oparty o dwa paski, które nazywa się strapami. Jeden z nich umiejscowiony jest na podbiciu, z kolei drugi na wysokości palców. To najbardziej uniwersalne z wiązań.

Drugi rodzaj to step in. Tego rodzaju wiązania snowboardowe działają w oparciu o zatrzaski, w które wpinamy buty. Muszą być one wyposażone w specjalne elementy przy podeszwie. Jeśli zdecydujemy się na tego typu wiązania, nie powinniśmy jeździć w puchu.

Kolejny rodzaj to flow. To wiązanie snowboardowe nazywa się hybrydowym. Wszystko ze względu na to, że łączy w sobie funkcjonalność wiązań strap in i step in. Posiada dwa połączone paski nad butem oraz odchylającą łyżkę.

Ostatni rodzaj to wiązania twarde. Są przeznaczone dla zaawansowanych snowboardzistów, szczególnie profesjonalnych zawodników. Nie są bardzo wygodne, dlatego nie będą odpowiednie dla klasycznych użytkowników snowboardów.

Wiązania snowboardowe – rozmiar

Kupując wiązania snowboardowe, zwróćmy uwagę na rozmiar. Dobieramy go zawsze do butów. Przeważnie podane są produkty w rozmiarach S, M i L. Warto zajrzeć do tabeli rozmiarów konkretnego producenta, aby nie popełnić błędu.