Idealna kurtka na narty, czyli jaka?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy właściwie idealna kurtka na narty istnieje. Okazuje się, że tak. Dobra narciarska kurtka to taka, która zapewnia nam komfort termiczny na stoku. Choć faktem jest, że podczas wyjazdu na narty nie zawsze musimy mieć do czynienia z mrozem, spędzamy wiele godzin na śniegu, dlatego jesteśmy wysoce narażeni na przemoczenie czy wyziębienie. Najważniejsze jest to, by wybrać kurtkę z wodoodporną, a jednocześnie oddychającą membraną. Powinna mieć także ciepłe wypełnienie. Musimy również sprawdzić, czy okrycie wierzchnie posiada dodatkowe udogodnienia. Pożądane będą: głęboki kaptur, wysoka stójka, fartuch przeciwśnieżny, wygodne kieszenie, kieszonka na skipass.

Nieprzemakalna kurtka na narty

Najważniejszą cechą jest wodoodporność. Każdy narciarz powinien wybierać okrycie wierzchnie, które zapewni mu ochronę przed wilgocią. Podczas upadków mamy kontakt ze śniegiem, nierzadko na zewnątrz panuje mróz, a warunki atmosferyczne bywają zmienne. Jeśli decydujemy się na jazdę przy temperaturze, podczas której śnieg topnieje i jest mokry, zdecydowanie powinniśmy postawić na kurtkę z membraną. Powinna być oznaczona liczbą powyżej 10 000 mm H2O. Musimy również zwrócić uwagę na wykończenia – szwy powinny być podklejone taśmą termozgrzewalną, dzięki czemu nie przepuszczają wilgoci.

Oddychające okrycie wierzchnie

Wodoszczelny laminat to jedno, ważne jest również to, aby kurtka narciarska była oddychająca. Rzecz w samej strukturze membrany. To ona chroni przed przenikaniem cząsteczek wody do wewnątrz, ale także dba o skuteczne odprowadzanie nadmiaru potu na zewnątrz. Oddychalność jest niezwykle ważna podczas jazdy na nartach. Naturalne jest, że ciało się poci, ale mimo to, chcemy mieć zagwarantowany komfort na stoku. Dzięki oddychalności membrany, która jest wspierana przez dodatkowe otwory wentylacyjne, organizm jest w stanie zachować optymalną temperaturę. Trzeba pamiętać, że wilgotna skóra jest znacznie bardziej podatna na wychłodzenie – niezależnie od tego, czy się spociliśmy, czy po prostu przemoczyliśmy od zewnątrz. Idealna kurtka narciarska uchroni nas przed infekcjami czy wirusami.

Ciepła kurtka na narty

Wrogami narciarza są mróz i chłodny wiatr. Ciepła kurtka na narty, która posiada skuteczną warstwę grzewczą, uchroni nas przed wychłodzeniem. Jej wypełnieniem może być naturalny puch lub wypełnienie syntetyczne. Przeważnie ocieplina korpusu ma większą gramaturę niż w rękawach i kapturze. Dzięki temu nasze ruchy nie są skrępowane, mamy wysoki komfort termiczny w obrębie kluczowych części ciała.

Dopasowana kurtka narciarska

Kluczowe będzie także idealne dopasowanie do użytkownika. Dobra kurtka narciarska to taka, która daje możliwość regulacji mankietów i ściągnięcia u dołu. Dzięki temu zabezpieczenia przed chłodem są jeszcze bardziej skuteczna. Dopasowujemy kurtkę pod względem kroju i rozmiaru. Nie może być zbyt obcisła, byśmy mogli zmieścić pod nią dodatkową warstwę odzieży. Jednocześnie nie może być także zbyt luźna, gdyż będzie krępować ruchy. Zwróćmy także uwagę na długość.