Jak zachęcić dziecko do noszenia kasku i ochraniaczy?

Każdy rodzic wie, że zarówno kask, jak i ochraniacze to niezbędne wyposażenie do tego, by uprawiać sport. Niestety, ale znacznie trudniej jest do tego przekonać nasze pociechy. Dzieci są przede wszystkim czujnymi obserwatorami, dlatego jako rodzice powinniśmy im dawać dobry przykład. Możemy także pokazać dziecku zawody sportowe. To dobra okazja do tego, by porozmawiać o tym, że nawet profesjonaliści dbają o swoje bezpieczeństwo. Na spokojnie wytłumaczmy, czym grożą upadki.

Dorośli jako przykład

Rodzic jest autorytetem dla dziecka. Warto to wykorzystać, pamiętając, że maluch bacznie Cię obserwuje. Jeśli wymagamy od swojej pociechy tego, by podczas jazdy na rowerze, deskorolce, na nartach nosiła kask, my także powinniśmy chronić naszą głowę podczas podobnych aktywności. Dzięki temu damy dobry przykład. Maluch nauczy się, że noszenie ochraniaczy to nieodłączny typ danej aktywności, a zasada dotyczy każdego. Jeśli będziemy zmuszać dziecko do noszenia kasku, a sami tego nie robimy, z pewnością stracimy wiarygodność.

Sportowcy jako autorytet

Pokażmy, że nawet mistrzowie świata używają kasków. Możemy obejrzeć wraz ze swoją pociechą relację z zawodów deskorolkowych, wyścigów kolarskich czy skoków narciarskich. Wyraźnie podkreślmy, że nawet najlepsi pamiętają o swoim bezpieczeństwie i chętnie korzystają z kasków i ochraniaczy. Z pewnością maluch zrozumie, że to nie wyłącznie wymysł rodziców, lecz nieodłączny element aktywności fizycznej.

Wyjaśnienie konsekwencji

Warto porozmawiać z dzieckiem o tym, co może się stać, jeśli nie będzie nosić kasku i ochraniaczy. Trzeba wyjaśnić, że wszystko jest dla jego bezpieczeństwa. Upadki bywają bolesne i koniecznie trzeba to uświadomić. Z pewnością maluch na pytanie o to, czy chciałby znaleźć się w sytuacji, w której nabije sobie guza, odpowie, że nie. Pokażmy, że ochraniacze i kask to prosty sposób na to, by uniknąć bolesnych upadków. Założenie ich uchroni przed ranami. Jeśli użyjemy odpowiednich argumentów, przekonamy dziecko do tego, by samodzielnie zechciało korzystać z kasku czy ochraniaczy.

Kaski i ochraniacze dla dzieci

Warto pozwolić dziecku samodzielnie wybrać ochraniacze i kask. Zabierzmy malucha na zakupy lub wspólnie sprawdźmy ofertę online. W asortymencie można znaleźć różnorodne, kolorowe i przepięknie zdobione modele dla dzieci. Bez wątpienia któryś z nich przypadnie do gustu maluchowi. Jeśli już kupimy kask, możemy wspólnie z dzieckiem ozdobić go przy pomocy naklejek. Twoja pociecha z pewnością chętniej będzie zakładać coś, co jej się podoba.

W przypadku, gdy dziecko nie chce nosić kasku ze względu na to, że inne dzieci nie muszą, spróbujmy wytłumaczyć mu, że każdy jest inny. Możemy poprosić malucha o to, by znalazł kilka cech, którymi różni się od dziecka, które nie nosi ochraniaczy i kasku. Bardzo szybko odkryje, że różni się chociażby kolorem włosów czy ubraniem. Wykorzystajmy sytuację do tego, by wyjaśnić, że ludzie są różni i nie muszą robić tego samego.