Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka?

Nie ulega wątpliwości, że początki narciarstwa to bardzo duże przeżycie dla każdego dziecka. To dlatego, jako rodzice, powinniśmy maksymalnie ułatwić cały proces. Sprawiamy, że narciarstwo ma dla dziecka formę zabawy, przez co maluch szybko się nie zniechęci. Bardzo ważny będzie także wybór odpowiedniego sprzętu zimowego. Podstawą są prawidłowo dobrane buty. Dzięki nim dziecko czuje się pewniej i komfortowo. Idealne narciarskie buty dla dzieci to takie, które mają ciekawą grafikę, są w intensywnych kolorach. Te cechy sprawiają, że dziecko chętniej chce się uczyć jazdy na nartach. Dobór właściwych butów na narty dla dzieci jest łatwiejszy niż kilka lat temu. Do wyboru mamy mnóstwo modeli, które są wyposażone w nowoczesne technologie. Możemy dopasowywać je zarówno do umiejętności, jak i anatomii malucha.

Wybór rozmiaru butów narciarskich

Oczywiście najważniejszym punktem, jeśli chodzi o dobór butów narciarskich, jest ich odpowiedni rozmiar. Wbrew pozorom, wcale nie jest to takie proste, dlatego warto szczegółowo opisać proces. Dzieci w wieku 3-6 lat bardzo często nie są w stanie stwierdzić samodzielnie, czy dany rozmiar jest dla nich odpowiedni. Aby poprawnie dokonać pomiaru należy odrysować stopę dziecka na kartce, zmierzyć jej długość w centymetrach. To właśnie w centymetrach są podawane rozmiary butów narciarskich.

Alternatywą, gdy chcemy np. zrobić dziecku prezent, dlatego nie możemy poprosić go o odrysowanie stopy, jest zmierzenie wkładki buta. Wybieramy but, który posiada właściwy rozmiar. Warto pamiętać, że do zmierzonej długości dodajemy ok 1-2 centymetry. Stopa dziecka rośnie bardzo szybko. Jednocześnie nie kupujemy za dużych butów narciarskich, gdyż większa przestrzeń w bucie uniemożliwia precyzyjne sterowanie nartami.

Jeśli długość odrysowanej stopy wynosi 20 centymetrów, wybieramy buty narciarskie w rozmiarze 21, 21.5 lub 22. Istotne będzie także to, w jakim miesiącu dokonujemy zakupu. Jeżeli kupujemy je w lecie, musimy mieć świadomość, że rozmiar stopy dziecka z pewnością jeszcze się zmieni.

Nowoczesne buty narciarskie dla dzieci

Jeśli poszukujemy narciarskich butów dla juniorów, warto rozważyć zakup tych, które pozwalają na zwiększenie rozmiaru dzięki wysuwaniu. Nie zawsze będzie to dobre rozwiązanie, jednak warto mieć świadomość, że istnieją tego rodzaju buty i mogą posłużyć dziecku na dłużej.

W wieku 10-14 lat dziecko osiąga często taki sam rozmiar stopy jak osoba dorosła. W przypadku, gdy Twoja pociecha ma szczupłą łydkę, wybierz modele, które są przeznaczone dla juniorów. Rozmiary mogą sięgać nawet 27,5 centymetra. Wtedy mamy gwarancję, że noga w bucie będzie właściwie trzymana. W przypadku, gdy dziecko wyróżnia się dość wysoką wagą, lepszym rozwiązaniem okaże się zakup butów dla dorosłych. Dostępne są one od rozmiaru 22. Zapewniają znacznie więcej przestrzeni w cholewce. Jak widać, rozmiar ma w tym przypadku kluczowe znaczenie, dlatego właściwe dokonanie pomiaru jest niezwykle ważne. Pamiętajmy o tym, udając się na zakupy.