Tani longboard – jak go ulepszyć?

Bardzo często dzieje się tak, że kupujemy swój pierwszy longboard i nie jesteśmy do końca przekonani, czy będziemy na nim jeździć, czy jest to być może jedynie chwilowa przyjemność. Naturalne jest, że nie chcemy wtedy wydawać wiele pieniędzy i wybieramy raczej tani longboard. Wiele osób jako pierwszą wybiera niedrogą deskę. Za niską ceną może iść niska jakość, dlatego deska może być wątpliwej jakości. Na szczęście, jeśli zdecydujemy się, że chcemy kontynuować jazdę na longboardzie, istnieje kilka sposobów na to, by ulepszyć longboard. W zależności od posiadanych funduszy, możemy mniej lub bardziej usprawnić deskę.

Wymiana kół w longboardzie

Warto rozpocząć od najważniejszego elementu, który znacząco odpowiada za nasz komfort podczas jazdy na longboardzie. Mowa oczywiście o kołach. Każdy, jeżdżąc na longboardzie, chciałby, aby jego deska bardzo szybko się rozpędzała oraz możliwie jak najdłużej utrzymywała prędkość. Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego koła szybko przestają się kręcić. Powody mogą być dwa. Po pierwsze, winne może być zbyt mocne dokręcenie śrubki przy kole. Po drugie, powodem są kiepskiej jakości łożyska. Niestety, ale tanie łożyska mają to do siebie, że słabo się kręcą i nie będą zbytnio wytrzymałe. Wybierając longboardy z marketu, musimy liczyć się z tym, że łożysko może się rozsypać. Łożysko składa się z kilku elementów – koszyczek, pierścienie, osłonki. Każdy z nich musi być wysokiej jakości. Co istotne, koszt naprawdę porządnych łożysk zaczyna się od 50 zł. Warto je wymieniać, ponieważ posłużą nam przez wiele sezonów, o ile odpowiednio będziemy używać naszej deski. To niewielka inwestycja, natomiast w wielkim stopniu wpływa na komfort jazdy.

Trucki a longboard

Kolejnym niezwykle istotnym elementem, który w dużym stopniu wpływa na ulepszenie naszej deski, są trucki. Jeśli obserwujemy, że źle nam się skręca podczas jazdy, przyczyna może leżeć właśnie w tym elemencie. Najczęstszym problemem, dla którego trucki źle się zachowują podczas jazdy, są bushingi, czyli gumki w truckach. Często w tanich longboardach bushingi są nieodpowiedniej twardości, wykonane ze złego materiału. Ich wymiana jest stosunkowo prosta, a koszt zakupu nowych to około 40 złotych za komplet na oba trucki, dlatego warto ponieść ten wydatek. W zależności od tego, jak chcemy, by trucki się zachowywały, tzn. były mniej lub bardziej skrętne, oraz od wagi, dobieramy bushingi o określonej twardości. Do zestawów na miasto dół powinien mieć kształt baryłki, z kolei góra kształt stożka. W truckach do downhillu stosuje się baryłki w obu częściach.

Jak widać, można ulepszyć longboard niewielkim kosztem. Jeśli posiadamy większy budżet, możliwa jest wymiana całych trucków czy kół. Zakup taniej deski na początek jest dobrym pomysłem. Z czasem możemy wymienić ją na lepszy model lub właśnie wymieniać poszczególne części, które wpłyną na komfort jazdy. Pamiętajmy, aby części kupować w sklepach sportowych, które są do tego przeznaczone, a nie tanich marketach.