Jak wybrać hulajnogę?

Wbrew pozorom, hulajnogi powracają do łask. To dlatego na rynku pojawia się coraz więcej modeli, które sprawdzą się zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Hulajnoga jest doskonałym środkiem transportu w miastach. Pozwala na szybsze dotarcie do celu czy uniknięcie korków. Jest także gwarancją doskonałej zabawy! Warto wiedzieć, czym kierować się podczas wyboru, aby odnaleźć hulajnogę idealną dla siebie.

Jak wybrać hulajnogę dla dorosłych

Kupując hulajnogę, przede wszystkim trzeba określić dokładnie nasze cele. Tylko wtedy będzie możliwe dopasowanie takiego modelu, który stuprocentowo spełni nasze oczekiwania. Inny model hulajnogi będzie odpowiedni dla dziecka, a inny dla osoby dorosłej. Ważne jest także to, czy już wcześniej korzystaliśmy z tego typu sprzętu, czy ma to być hulajnoga dla początkujących.

Jak wybrać hulajnogę wyczynową?

Niektórzy szukają hulajnogi, z której będą mogli korzystać jak ze środka transportu. Dla innych ważny będzie fakt, by hulajnoga służyła jako sprzęt do relaksu czy rozrywki. Współczesne hulajnogi w niczym nie przypominają tanich i prostych zabawek dla dzieci. Warto wybrać modele z wyższej półki, a nie tanie hulajnogi, które jednocześnie mogą poszczycić się wysoką jakością. Jak wybrać hulajnogę?

Jak wybrać dobrą hulajnogę

Na pierwszy rzut oka hulajnogi mogą wyglądać bardzo podobnie. Różnice między nimi są jednak znaczące. Dotyczą one kształtu, materiału czy dodatkowych udogodnień. Nie wszystkie hulajnogi będą nadawać się do wyczynów czy trików. Niektóre modele mogą posiadać siodełko czy silnik. Przypominają one motorowery. Inne hulajnogi mogą być wyposażone w dodatkowy osprzęt pozwalający na ewolucje na rampach.

Jak dobrać hulajnogę wyczynową do wzrostu

Do agresywnej jazdy, ewolucji czy trików sprawdzą się hulajnogi wyczynowe. Stawiamy na sprzęt z górnej półki, gdyż hulajnoga musi wytrzymać wszelkie upadki, otarcia czy mocne uderzenia. Najlepsze będą hulajnogi z jednoczęściowymi elementami – przykładowo z kierownicą. Zwracamy także uwagę na rdzeń koła. Hulajnogi wyczynowe mają sporo zalet:

  • duża wytrzymałość i trwałość,
  • wiele możliwości konfiguracji.

Nie nadają się jednak dla dzieci czy osób początkujących.

Jak wybrać hulajnogę dla dziecka

Hulajnoga dla dzieci powinna być odpowiednio dopasowana i bezpieczna. Zwracamy uwagę na:

  • rozmiar – dopasowany do wzrostu i wagi dziecka,
  • ramę – może być wykonana z plastiku lub aluminium; lżejsza rama wybierana jest dla mniejszych dzieci, z kolei cięższa dla starszych,
  • hamulec – przeważnie jest to hamulec tylny, dziecko może hamować poprzez naciśnięcie stopą kółka z tyłu hulajnogi,
  • kółka – plastikowe lub kauczukowe – te pierwsze pękają najszybciej,
  • kierownica – powinna mieć regulowaną wysokość, być składana. Może obracać się o 360 stopni.

Jak dobrać hulajnogę do wzrostu dziecka

By wybrać odpowiednią hulajnogę, warto skorzystać z poniższych wytycznych, gdzie pierwsza wartość to wzrost dziecka, zaś druga, wysokość hulajnogi:

  • 95-112 cm – mniej niż 70 cm,
  • 112-126 cm – 60-75 cm,
  • 126-138 cm – 65-79 cm,
  • 138-149 cm – 75-80 cm,
  • 149-160 cm – 75-85 cm,
  • 160-172 cm – 78-85 cm,
  • Ponad 172 cm – 79+ cm.

Jak dobrać hulajnogę do wzrostu

Jeśli powyższa tabela okaże się niewystarczająca, warto skontaktować się z producentem hulajnóg, który skutecznie udzieli fachowej porady. Można także wypróbować daną hulajnogę, by sprawdzić, czy jest ona dla nas wygodna.

Jak dobrać rozmiar hulajnogi

Wybierając swoją pierwszą hulajnogę, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wzrost. Dobranie odpowiedniej wysokości hulajnogi to klucz do sukcesu. Jeśli stoimy na podeście, kierownica powinna sięgać wysokości pachwin lub wyżej. To bardzo istotne. Jeśli hulajnoga będzie za niska, narażamy się na nieodpowiednią pozycję, co prowadzi do bólów pleców po długiej jeździe. Jeśli wybierzemy wyższą hulajnogę, mamy możliwość regulacji jej wysokości poprzez przycięcie kierownicy. Dzięki temu skutecznie dopasujemy ją do wzrostu użytkownika. Wiąże się to jednak z utratą gwarancji na kierownicę, dlatego trzeba odpowiednio to przemyśleć.