Jak dbać o deskorolkę?

Choć deskorolka nie jest skomplikowanym przedmiotem, aby posłużyła nam przez długi czas, konieczne jest odpowiednie zadbanie o nią. Sprzęt wymaga od użytkowników troski i uwagi. Prawdą jest, że nowa deska wygląda estetycznie, a jednocześnie świetnie się sprawuje. By było tak przez możliwie jak najdłuższy czas, powinniśmy wiedzieć, jak dbać o deskorolkę.

Dbanie o grip

Warto rozpocząć od podstaw. Za każdym razem, zanim wejdziemy na deskę, koniecznie otrzepujemy buty z piasku czy ziemi. To bardzo ważne, dlatego sprawdzamy dokładnie podeszwy obuwia. Kluczowa jest świadomość, że nawet odrobina ziemi może zabrudzić grip. Jeśli jednak zdarzy nam się o tym zapomnieć, warto uderzyć kilkukrotnie kantem deski o ziemię w taki sposób, aby skutecznie pozbyć się z niej piasku.

Po zakończonej jeździe, gdy już wrócimy do naszych czterech kątów, koniecznie oczyszczamy grip szczotką do czyszczenia obuwia. Robimy to bardzo delikatnie, by go nie uszkodzić. Trzeba także pamiętać o bardzo ważnej zasadzie, która ułatwi dbanie o deskę – nie korzystamy z deskorolki, gdy jest mokro lub wtedy, gdy pada. Niestety, ale bardzo szybko grip będzie nadawał się do wymiany. Deszcz bardzo źle oddziałuje także na deck. Jego zamoczenie może spowodować zmniejszenie odporności na upadki nawet aż o 10%. Jeśli deskorolka zmoczy się kilkakrotnie, może się złamać.

Pielęgnacja trucków

Jeśli chodzi o trucki, nie wymagają one większej pielęgnacji. Należy jednak zwracać uwagę na to, aby zbyt mocno nie podkręcać kingpinów. W ten sposób możemy doprowadzić do zniszczenia nakrętek. Prawdą jest, że na problemy z truckami użytkownik nie ma większego wpływu. Bardzo podobnie będzie także w przypadku kółek. Są one po prostu narażone na ścieranie, dlatego niewiele w tej kwestii możemy zmienić.

Dbanie o łożyska

Łożyska czyścimy co najmniej raz na dwa miesiące. Aby zrobić to dokładnie, należy najpierw wyjąć je z kółek, oczyścić wodą, a następnie osuszyć, wykorzystując ręcznik papierowy. Robimy to dokładnie! Ostatnim etapem jest spryskanie łożysk WD-40 z dwóch stron i odczekanie 15 minut. Po tym czasie ponownie moczymy łożyska pod strumieniem wody i umieszczamy je w ciepłym miejscu, aby samoczynnie wyschły. Jeśli będą już całkowicie suche, możemy bezproblemowo włożyć je do kółek i korzystać znowu z naszej deskorolki.

Regularne dbanie o deskorolkę

Gdy na zewnątrz robi się ciepło, na ulicach czy w skateparkach pojawiają się miłośnicy szaleństwa na deskorolkach. Wśród nich są z pewnością osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jazdą na desce. Nie potrafią oni wykonywać jeszcze skomplikowanych skoków, ślizgów czy ewolucji. Początkujący skateboardziści mają także nowe deskorolki, które nie noszą praktycznie żadnych śladów użytkowania. To dlatego przydadzą im się sprawdzone porady na temat tego, jak dbać o deskorolkę.

Każda osoba, która chce zacząć uczyć się jazdy na deskorolce, z pewnością najwięcej czasu poświęca na to, jaką deskę kupić, by służyła im przez długi czas. Jeśli już nabyliśmy wymarzony sprzęt, warto o niego odpowiednio zadbać. Nawet deskorolka najwyższej jakości nie będzie wyróżniała się długą żywotnością, jeśli o nią nie zadbamy. To niezwykle istotne – szczególnie na początku, gdy użytkownik nie ma sporej wprawy w sterowaniu swoim sprzętem. Na tym etapie niezwykle cenne będą rady co do tego, w jaki sposób konserwować deskorolkę. Nie jest to wcale tak prostą sprawą. Deskorolka to nie tylko kawałek drewna z kółkami – to cały mechanizm.

Obecnie deskorolki tworzone są z materiałów wysokiej jakości. Przeważnie są to warstwy elastycznych tworzyw. To dlatego, w wyniku złego użytkowania i nieprzestrzegania podstawowych zasad, warstwy te mogą się rozkleić, przez co deska będzie nadawać się do wyrzucenia. Przechowujemy deskorolkę wyłącznie w suchym miejscu. Jeśli zauważymy, że się rozwarstwia, podklejamy ją klejem wysokiej jakości. Dbamy także o śruby, na których są zamocowane koła deski. Muszą być odpowiednio dokręcone, lecz nie za mocno, by zapewnić sobie bezpieczeństwo jazdy.