Jak dopasować sprzęt narciarski?

Wielu początkujących narciarzy zastanawia się nad tym, jak dopasować sprzęt narciarski. Nic w tym dziwnego, bowiem na początku swojej przygody z jazdą na nartach, błądzimy po omacku. Początkowo wypożyczamy sprzęt, z czasem chcemy jednak zainwestować we własny. Choć wypożyczanie sprzętu to spora oszczędność, nie da się ukryć, że nigdy nie będzie on w pełni dopasowany. Sprzęt narciarski możemy kupować stopniowo. Dobieramy najpierw narty, buty narciarskie, kask, gogle. Z czasem możemy dokupić dodatkowe wyposażenie. Podpowiadamy, jak je odpowiednio dobrać.

Spis treści:

  • Odpowiedni dobór nart dla początkujących i zaawansowanych
  • Jak dopasować buty, kask i kije?

Z wpisu dowiesz się, w jaki sposób wybrać swoje pierwsze narty oraz jak dopasować buty narciarskie, kask oraz kije narciarskie.

Odpowiedni dobór nart dla początkujących i zaawansowanych

To, jak dobrać sprzęt narciarski, bywa nierzadko prawdziwym wyzwaniem. Początkowo warto zacząć od doboru nart. Co ciekawe, narty dla osób początkujących oraz dla zaawansowanych będą bardzo podobne. Wybieramy narty allround lub allmountain. Aby odpowiednio je dopasować, należy pamiętać, że ich długość powinna być mniejsza o około. 10-15 cm od wzrostu danego narciarza. Przyjęło się, że deski powinny być jak najdłuższe, jednak nie jest to zawsze prawdą. Wpływ na to ma mocne taliowanie. Warto także dodać, że na krótszych nartach jeździ się znacznie prościej, co nie jest bez znaczenia dla początkujących miłośników nart.

Osoby średnio zaawansowane mogą wybierać podobne narty, jak osoby początkujące. Sprawdzą się allround lub allmountain. Kobiety powinny wybierać narty, których długość sięga do brody, a mężczyźni narty o długości do nosa. Na dłuższe narty można zdecydować się w przypadku, gdy należymy do grupy bardzo zaawansowanych narciarzy. Do długości dodajemy wtedy 5 centymetrów.

Jak dopasować buty, kask i kije?

Pozostaje jeszcze kwestia, jak dopasować pozostały sprzęt narciarski, czyli buty, kask oraz kije. W przypadku butów, po prostu należy odpowiednio zmierzyć stopę. Najprościej będzie, gdy położymy na równym podłożu kartkę papieru, postawimy na nią stopę, długopisem zaznaczymy koniec pięty i koniuszek dużego palca. Odległość mierzymy w centymetrów. Jeśli chcemy kupić buty narciarskie do jazdy rekreacyjnej, dodajmy 1 cm do zmierzonej długości.

Aby prawidłowo dobrać długość kijków narciarskich, obracamy kijek w taki sposób, aby jego rączka oparła się o ziemię. Gdy stajemy prosto, łapiemy kijek bezpośrednio pod talerzykiem. Przedramię i ramię muszą utworzyć kąt prosty. To wtedy długość naszego kijka jest odpowiednia. Kupując kijki przez internet, korzystamy z wzoru: wzrost mnożymy x 0,7. Wynik zaokrąglamy do pełnych 5 centymetrów.