Kaski rowerowe nie są obowiązkowym elementem wyposażenia rowerzystów w Polsce. Nie ulega jednak wątpliwości, że stosowanie kasków skutecznie chroni głowę przed różnorodnymi urazami, których możemy doświadczać w wypadkach rowerowych. Należą do nich m.in. pęknięcia czaszki. Niestety, nadal nie wszyscy rowerzyści dostatecznie dbają o swoje zdrowie. Często wybiera się kaski do jazdy na rowerze szosowym, górskim czy trekkingowym. Mało kto decyduje się na zakup kasku na rower miejski. To błąd. Nawet na krótkim dystansie czy znanej trasie może wydarzyć się wypadek.
Czy warto nosić kask rowerowy?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy kask rowerowy faktycznie chroni, a co za tym idzie, czy w ogóle warto go nosić. Odpowiedź będzie zawsze jednoznaczna – nawet do krótkiej jazdy rowerem warto zakładać kask. Chroni naszą głowę przed urazami, które mogą być dramatyczne w skutkach. Wystarczy chwila nieuwagi, by spotkało nas niefortunne zdarzenie – uderzenie głową o asfalt może przyczynić się do śpiączki, kalectwa, a nawet do śmierci. Dobry kask rowerowy skutecznie amortyzuje wstrząsy i chroni czaszkę przed uszkodzeniem. To najważniejszy argument. Dobre kaski rowerowe można kupić już od ok. 80 zł.
Oczywiście można spotkać się także z argumentami przeciwko noszeniu kasków rowerowych. Przeciwnicy będą twierdzić, że rowerzyści odnoszą mało obrażeń głowy w wypadkach. Nie ma na to jednoznacznych badań czy statystyk. Mówią oni także, że kask na rower nie chroni przed wypadkiem. Oczywiście, podobnie jak pasy w samochodzie, nie zapobiegną one wypadkom, ale znacznie łagodzą i skutki. Rowerzyści w kaskach wcale nie jeżdżą mniej ostrożnie przez to, że czują się pewniej. Po prostu chronią oni swoje zdrowie i życie.
Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego dla dorosłego
Aby dopasować idealnie rozmiar kasku rowerowego, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę obwód swojej głowy. Kluczowe znaczenie będą mieć także:
- warunki jazdy na rowerze – czy jeździmy po mieście, czy po lesie, skomplikowanych i długich trasach,
- kształt kasku – kask-czapka nadaje się do jazdy miejskiej, z kolei do jazdy na czas sprawdzi się kask aerodynamiczny o opływowym kształcie,
- liczbę oraz wielkość otworów wentylacyjnych – z siateczką lub bez,
- rodzaj tworzywa,
- wykonanie kasku,
- system regulacji zapięcia,
- możliwość przymocowania kamery – jeśli zamierzamy nagrywać naszą jazdę,
- budżet, jaki możemy przeznaczyć na zakup kasku rowerowego.
Można także zdecydować się na różnorodne dodatki, np. daszek przeciwsłoneczny, lusterko wsteczne, odpinaną osłonę na szczękę, szybkę, oświetlenie, elementy odblaskowe. Wygląd ma znaczenie, jednak jest sprawą drugorzędną.
Dobranie odpowiedniego rozmiaru kasku jest najważniejszym czynnikiem przekładającym się na bezpieczeństwo na trasach rowerowych. Musimy mieć pewność, że kask rowerowy jest na sto procent dopasowany do naszej głowy. Każdy kask powinien mieć podany rozmiar w centymetrach, dlatego wystarczy odpowiednio zmierzyć obwód głowy i skorzystać z parametrów opisanych przy danym produkcie, by wiedzieć, czy dany kask spełni swoje zadanie.
Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego dla dziecka
By dokonać właściwego pomiaru, potrzebny będzie centymetr bądź miara krawiecka. Przy ich pomocy obejmujemy swobodnie głowę w ten sposób, aby nie było ucisku. By zapewnić sobie większe bezpieczeństwo użytkowania kasku, miara powinna być przeprowadzona ok. 1-2 centymetry nad linią brwi oraz przebiegać tuż nad uszami. Odczytujemy obwód głowy w centymetrach i dokładnie na tej podstawie dobieramy rozmiar kasku.
Warto pamiętać, że przy pierwszym założeniu nowy kask może wydawać się nieco za bardzo ciasny. Po pewnym czasie noszenia wkładki wewnętrzne skutecznie dopasują się do kształtu głowy. Jeśli zamierzamy nosić kask i czapkę jednocześnie, musimy dodać do zmierzonego obwodu minimum 1 centymetr – w zależności od grubości czapki. Kask rowerowy wyróżnia się jednak dobrymi właściwościami termicznymi, więc zakładanie dodatkowo czapki nie jest konieczne i warto o tym pamiętać.