Jak dobrać longboard?

Wiele osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z jazdą na deskorolce, zastanawia się, jaka deskorolka dla początkujących będzie najbardziej odpowiednia. Coraz częściej decydujemy się na longboard. Poniżej znajdują się kompleksowe porady dla każdego, kto dopiero stawia pierwsze kroki i chce, by fiszka deskorolka stała się jego pasją. Po lekturze z pewnością łatwiej będzie odpowiedzieć Ci na pytania, jaki longboard na początek wybrać, czy jak dobrać deskę.

Deskorolka fiszka a wzrost i waga

Niezależnie od tego, czy interesuje nas deskorolka elektryczna, czy deskorolka fishka, konieczne jest dobranie odpowiedniego rozwiązania do wagi i wzrostu ridera. O ile wzrost nie odgrywa nieco mniejszą rolę, o tyle waga ma znaczenie. Choć oczywiście trudno będzie nam jeździć na niewielkiej desce, jeśli jesteśmy wysocy – podobnie w przypadku wtedy, gdy jesteśmy niscy i wybieramy dużą deskorolkę.

Kwestia wagi jest odrobinę skomplikowana. Przyda się znajomość słowa flex, czyli miękkość deski. Niektórzy producenci podają przedział wagowy, w którym deskorolka fish będzie się uginać. Niektórzy produkują także deski w różnych flexach, dzięki czemu z powodzeniem możemy dopasować deskorolki do swojej wagi.

Deskorolki sklep – kształty i elementy decków

Często problemem, który pojawia się podczas wyboru odpowiedniej deski, jest jej kształt. Zwracamy uwagę na grafikę, która trafia w nasz gust, jednak wydaje nam się, że kształt nie jest odpowiedni. Na samym początku trudno jest jednoznacznie określić, czego tak naprawdę oczekujemy. Nie wiemy także, czy nasza pasja rozwinie się z stronę downhillu, freestyle’u czy slalomu. Warto poznać najpopularniejsze kształty desek, pojęcia oraz fakty, które z tego wynikają.

  • pintail – deskorolka, która ma klasyczny kształt łezki. Jest on wzorowany na desce surfingowej. Z samego kształtu deski nie wynika nic znaczącego, jednak warto wiedzieć, że te deski są na ogół dłuższe, dzięki temu są stabilne. Poleca się je jako deskorolki dla dzieci.
  • Twin Tip – to symetryczna deskorolka, która przeważnie ma zwężone końce. To, co wynika z jej kształtu, to fakt, że po zrobieniu na desce jakiegokolwiek manewru z obrotem deski o 180 stopni, nie jedziemy tyłek tak, jak ma to w przypadku deskorolki asymetrycznej.
  • Drop Through – to sposób montowania trucków do deski. Nie ma w tym przypadku tradycyjnie przykręcanych trucków od dołu, wycinane są dziury, przez które przekłada się trucki. Rozwiązanie to sprawia, że blat jest bliżej ziemi, więc jest stabilniejszy w zjazdach i wygodniejszy przy odpychaniu. To także deskorolka dla dzieci.
  • tail – fragment deski, który wystaje z tyłu poza linię trucków. Nierzadko jest on podgięty do góry. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie różnorodnych deskorolkowych tricków.
  • nose – jest to dokładnie to samo, co tail, jedynie z tą różnicą, że znajduje się z przodu deski.
  • camber – to określenie wygięcia deski wzdłuż jej osi w taki sposób, że blat na środku jest wyżej niż przy truckach. Bardzo często jest to spotykana cecha w deskach z flexem. Deska uginając się, nie robi się wklęsła, lecz pozostaje płaska. Ma to ogromne znaczenie szczególnie dla nieco cięższych osób.
  • rocker – stanowi przeciwieństwo cambera, czyli jest to deskorolka wklęsła. Jeszcze do niedawna rocker stosowany był w snowboardach, jednak coraz częściej jest to spotykane w longboardach, które są dedykowane do downhillu i freeride’u. Daje poczucie dużej stabilności z jazdy w rozwiązaniu na kształt kołyski.
  • concave – jest to wygięcie deski w poprzek jej osi. Występuje praktycznie we wszystkich modelach. To głównie on, wraz z gripem, odpowiada za to, w jaki sposób stopa trzyma się na decku oraz za to, jak bardzo jesteśmy w stanie kontrolować deck. Mocny concave znajdziemy w deskorolkach freeride’owych i downhillowych, gdzie pełna kontrola nad deckiem jest ogromnie ważna.
  • Wheelwells – są to wgłębienia od spodu deski, których zadaniem jest zapobieganie przycieraniu kółek o blat podczas mocnych zakrętów.