Ile kosztuje longboard?

Wiele osób, które chcą kupić idealny longboard, zastanawia się nad tym, na co zwrócić uwagę podczas wyboru tego odpowiedniego. Aby deskorolka fishka stuprocentowo spełniła nasze oczekiwania, jej wybór nie może być przypadkowy. Przede wszystkim jasno określmy budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup longboardu. Deskorolka longboard może kosztować od 250 zł do nawet 1000 zł. Wszystko zależy od części, z jakich się składa. Bardzo ważna jest także odpowiedź na pytanie, jaki styl jazdy na longboardzie nas interesuje.

Cena kompletnego longboardu

Fiszka deska może mieć różne ceny. Dla niektórych osób to właśnie koszt ma największe znaczenie. Oczywiście każdy chciałby, aby deska longboard miała jak najlepsze podzespoły za jak najmniejszą cenę. Niestety, aby kupić naprawdę porządny, dobry jakościowo, wytrzymały tradycyjny lub elektryczny longboard, musimy liczyć się z kosztem co najmniej 700 zł. Aspekty, które składają się na całościowy koszt, to wysokiej jakości kółka, blat oraz trucki.

Longboard cena

Nie warto kupować sprzętu w supermarketach, gdyż wiele z longboardów jest po prostu produkowane w Chinach, a podzespoły nie są warte swojej ceny. Longboard elektryczny powinien być kupowany wyłącznie w specjalistycznym sklepie. Oczywiście można kupić tańsze, porządne longboardy za ok. 200-300 złotych. Będą one dobre dla początkujących, którzy jeszcze nie wiedzą, czy faktycznie jazda na deskorolce stanie się ich pasją.

Szerokość i długość deski – sklep longboard

Na rynku można znaleźć różnorodne rozmiary longboardów. Są bardzo długie deski, które mogą mierzyć nawet 130 centymetrów oraz decki, które przypominają długością klasyczną deskorolkę. Najpopularniejsze rozmiary blatów longboardowych wahają się w granicach 90-120 centymetrów. Długość deski ma ogromny wpływ na jej manewrowość i poręczność. Warto pamiętać o regule – im dłuższa deska, tym łatwiej będzie nam utrzymać równowagę. Jednocześnie promień skrętu stanie się dużo większy. Długie longboardy są stosowane do cross stepingu, dancingu oraz cruisingu. Na dłuższych deskorolkach nieco trudniej jest wykonywać ewolucje.

Szerokość deski – longboard sklep

Szerokość decku bezpośrednio przekłada się na skrętność, jaką posiada longboard pl. Im deska będzie szersza, tym znacznie trudniej będzie wykonywać dynamiczne skręty. Najwygodniejsze do swobodnej jazdy są szerokości, które nie przekraczają długości stopy. Ważne jednak, aby pamiętać, by nie przesadzać ze zbyt wąskimi blatami. Im deska jest węższa, tym staje się mniej stabilna, a bardziej skrętna.

Bardzo ważne jest także zadbanie o to, by szerokość blatu nie była większa niż szerokość trucków z kółkami. W bardzo szerokich blatach często może dochodzić do ocierania kół o blat podczas skrętu. Tego rodzaju zjawisko jest nazywane Wheel bite. Trzeba pamiętać o tym, że jest ono naprawdę niebezpieczne – w szczególności przy szybkich prędkościach. Jeśli mamy tego rodzaju longboard, warto przemyśleć zamontowanie specjalnych podkładek, które wsadza się między truck a blat. Przez to deska staje się wyższa i unikamy powyższego zjawiska.

Concave i camber w longboardach

Jest to cecha, która odpowiada za lepszą skrętność podczas jazdy. Polega na wyprofilowaniu blatu w taki sposób, że brzegi deski są lekko zawinięte do góry na całej długości longboardu. Podczas jazdy na desce bez profilu skręca się o wiele trudnej. Jeśli zastanawiamy się nad zakupem pierwszego longboardu, polecany jest zakup deski posiadającej concave.

Drugie pojęcie, które warto znać, to camber. To po prostu wybrzuszenie decku longboardu w kształcie łuku. Tego rodzaju kształt deski sprawia, że środek deskorolki jest wyżej niż jego taile. Deskorolki, które posiadają camber, pozwalają na dużo łatwiejsze i sprawniejsze pokonywanie nierównych terenów. Zakręty także stają się bardziej stabilne oraz łatwe.

Powyższe wskazówki pozwolą wybrać idealny longboard. W razie jakichkolwiek pytań, warto poradzić się dodatkowo specjalisty.