Bez wątpienia hulajnoga należy do sprzętów, które nie tylko gwarantują świetną zabawę, ale także poprawiają koordynację ruchową, zapewniają aktywność maluchowi czy rozwijają motorykę. Już od wielu lat hulajnogi cieszą się sporym zainteresowaniem dzieci i ich rodziców. Warto jednak wiedzieć, jak dopasować ten pojazd, by zapewnić dziecku świetną zabawę. Przede wszystkim zagłębiamy się w temat rozmieszczenia kół i ich liczby.
Kiedy dziecko może zacząć jeździć na hulajnodze?
Maluch może rozpocząć przygodę z jazdą na hulajnodze dość wcześnie, czyli wtedy, gdy samodzielnie zacznie chodzić. Wbrew pozorom, jazda na hulajnodze, czyli stanie na podeście jedną nogą, odpychanie się drugą oraz skręcanie kierownicą, nie jest prostą czynnością. W klasycznej wersji będzie osiągalne dopiero dla dziecka, które ma minimum dwa latka. Na szczęście istnieją hulajnogi, które nadają się właśnie dla młodszych pociech.
Hulajnoga trójkołowa dwa koła z przodu czy z tyłu
Dwuletnie dzieci mogą wybierać hulajnogi trójkołowe. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, bo nie od razu mogą umieć z nich korzystać. Warto udać się na plac zabaw, by maluchy mogły zobaczyć, jak w zasadzie jeździ się na hulajnodze. Wybierając hulajnogę dla dwulatka, zrezygnujmy z tych z doczepianym siedziskiem. Klasyczna trójkołowa hulajnoga będzie znacznie lepszym rozwiązaniem.
Trójkołowe hulajnogi są przeznaczone dla młodszych dzieci, które jeszcze nie posiadają tak wyrobionej koordynacji, by swobodnie i pewnie czuć się na dwóch kółkach. Do wyboru są koła plastikowe, gumowe lub drewniane. Pojazdy tego typu będą odpowiednie dla dzieci już od drugiego roku życia.
Hulajnoga 2 koła z przodu czy z tyłu
Jeśli chodzi o rozmieszczenie kółek, do wyboru mamy dwa warianty. W pierwszym wariancie dwa koła są z przodu, a jedno z tyłu. To bardzo często spotykana konfiguracja. Jej celem jest pozwolenie dziecku na znacznie łatwiejsze manewrowanie hulajnogą. Jednocześnie może ono bez trudu zachować równowagę. W tego typu hulajnogach hamulec jest umieszczony z tyłu i znajduje się nad tylnym kołem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla malucha, gdy podczas odpychania się, nie zahacza on o podwójne tylne koła, co jest niebywałą zaletą. Dodatkowy atut to płynny i komfortowy proces napędzania hulajnogi.
Tego typu hulajnoga jest nazywana hulajnogą balansową. Konstrukcja tego rodzaju hulajnóg jest lekka. Występują również pojazdy dostępne w wersji składanej bądź z ledowymi, podświetlanymi kołami. Jest to bardzo atrakcyjne dla dziecka, a jednocześnie zwiększa jego bezpieczeństwo. To, na co rodzice powinni zwrócić uwagę, to maksymalne obciążenie dziecka podane przez producenta. Dzięki temu możemy dobrze dobrać model dla swojego malucha.
Drugi wariant to dwa koła umieszczone z tyłu, a jedno z przodu. W przeciwieństwie do hulajnogi, która nazwana jest typowo balansową, w tym przypadku dwa koła znajdują się z tyłu. Koło przednie wykorzystywane jest do wykonywania manewrów i skręcania. Oprócz tego, że oczywiście zwracamy uwagę na maksymalne obciążenie, powinniśmy również wziąć pod uwagę rozstaw oraz wielkość tylnych kół. Ważne jest to, by nie wystawały, gdyż w przeciwnym razie mogą znacząco utrudnić jazdę dziecku. Maluch może także zahaczać wolną nogą podczas odpychania o koła, a to wpływa na zmniejszone bezpieczeństwo.
Jak wybrać hulajnogę?
Na wybór odpowiedniego typu hulajnogi będzie mieć wpływ przede wszystkim to, na jakiej powierzchni dziecko będzie się nią poruszać. Zastanówmy się także nad tym, czy dziecko radzi sobie z manewrowaniem i zachowaniem równowagi. Dobrą praktyką jest także wypróbowanie obydwu typów i sprawdzenie, z którym rozmieszczeniem kół dziecku lepiej się jeździ. Najmłodszym maluchom polecane są hulajnogi w wariancie dwa koła z przodu, jedno z tyłu. Jeśli jednak większe koło znajduje się z przodu, a dwa mniejsze z tyłu, jak w wariancie drugim, także powinno być w porządku. Przede wszystkim wykażmy się także cierpliwością. Dziecko nie musi od razu umieć jeździć na hulajnodze – uczmy je małymi krokami.