Jak konserwować buty narciarskie?

Jak konserwować buty narciarskie? To pytanie, które nurtuje wielu narciarzy – zarówno tych początkujących, jak i zaawansowanych. Aby obuwie narciarskie posłużyło nam przez długi czas, odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa. Na szczęście nie jest ona zbyt skomplikowana, dlatego każdy powinien sobie poradzić z tym zadaniem. Jak dbać o buty narciarskie? Wyjaśniamy!

Spis treści:

  • Odpowiednia konserwacja butów narciarskich
  • Jak czyścić buty narciarskie
  • Przechowywanie butów narciarskich

Z artykułu dowiesz się, jak zadbać o odpowiednią konserwację butów narciarskich oraz co się na nią składa. Wyjaśniamy także, jak prawidłowo przechowywać obuwie narciarskie i jak je wyczyścić, aby go nie uszkodzić.

Odpowiednia konserwacja butów narciarskich

Gdy sezon nieubłaganie się skończy, będziemy musieli na dobre pożegnać się na jakiś czas ze sprzętem narciarskim. To moment, w którym koniecznie trzeba zadbać o prawidłową konserwację. O ile każdy narciarz pamięta o smarowaniu, ostrzeniu, wypełnianiu ubytków w nartach, o tyle o konserwacji butów narciarskich raczej się zapomina. Zupełnie niesłusznie, bo przecież odgrywają istotną rolę w naszym narciarskim wyposażeniu. To dlatego podpowiemy, jak odpowiednio zadbać o obuwie narciarskie, aby cieszyło nas trwałością przez długi czas.

Buty narciarskie, podobnie jak każdy sprzęt sportowy, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zanim schowamy je do pokrowca, worka, torby i schowamy w kącie garażowym czy piwnicy, należy bardzo dokładnie je wyczyścić. But narciarski czyścimy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Ze skorupy buta wyjmujemy but wewnętrzny, wkładki wewnętrzne i wkładki pod stopy. W tych zakamarkach najczęściej zalega wilgoć oraz zanieczyszczenia. Pamiętamy o wszelkich wgłębieniach w strukturze skorupy.

Jak czyścić buty narciarskie?

Oprócz wyżej wymienionych czynności, dodatkowo osuszamy wszystkie elementy. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w specjalną suszarkę do butów, jednak dobrze sprawdzi się także suszarka do włosów ustawiona na niskie obroty lub kaloryfer. Jeśli but oraz wszelkie elementy są suche, umieszczamy je na swoich miejscach. Unikamy wszelkich zgięć, które mogą powodować odkształcenia.

Zewnętrzną skorupę buta możemy nasmarować i natłuścić. Idealnie nadają się do tego celu specjalnie przystosowane preparaty do konserwacji butów narciarskich. W domowych warunkach dobrze poradzi sobie niewielka warstwa kremu natłuszczającego. Pamiętamy także, aby osuszone i wyczyszczone buty miały dopięte klamry. Jeśli będą leżeć przez kilka miesięcy, niedopięta skorupa może się odkształcić i później powodować problemy z dopięciem butów czy dyskomfort.

Przechowywanie butów narciarskich

Nie możemy zapomnieć o prawidłowym przechowywaniu butów narciarskich. Chowamy je do specjalnego pokrowca czy torby, a następnie umieszczamy w bezpiecznym miejscu, gdzie nie będą narażone na wilgoć czy nieprawidłowe warunki. Najlepiej jest zaopatrzyć się w specjalnie przystosowane pokrowce do przechowywania butów narciarskich, które je odpowiednio zabezpieczą.