Jak dobrać kask rowerowy?

Kask rowerowy to istotny element wyposażenia rowerzysty. Ma zapewniać bezpieczeństwo i chronić użytkownika przed urazami w trakcie jazdy. Dzisiaj już nikogo nie dziwi widok rowerzysty w kasku, ponieważ wiele osób decyduje się na ten element. Jazda na rowerze to bardzo popularny sport, ale nie tylko, równie często rower jest środkiem transportu lub sposobem na rekreację. Jak dobrać kask rowerowy?

Spis treści:

  • Wybór kasku
  • Odpowiedni rozmiar

W tym wpisie omówimy, w jaki sposób wybrać kask i na jakie jego elementy zwrócić uwagę oraz jak dobrać odpowiedni rozmiar kasku.

Wybór kasku

Wybór tego popularnego elementu wyposażenia rowerzysty wcale nie jest taki prosty. Najważniejsza jest rola, jaką spełnia kask, ponieważ chroni on głowę użytkownika przed urazami. Kask ma za zadanie nie tylko chronić przed samym uderzeniem, ale również pochłaniać energię, dzięki czemu ograniczać ewentualne urazy. Dlatego najważniejszym aspektem przy wyborze kasku będzie jakość materiałów i sposób wykonania. Kluczowa jest skorupa kasku, wykonana jest zazwyczaj z różnego rodzaju materiału i w różnych technologiach. Niestety w najtańszych opcjach jest to miękki styropian, dlatego warto poszukać czegoś lepszego, co odpowiednio zabezpieczy głowę w trakcie upadku. Kaski dobrej jakości posiadają systemy amortyzujące i ruchome elementy wewnątrz, które gwarantują bezpieczeństwo. Na komfort użytkowania wpływa także waga, dlatego kask powinien być lekki i wytrzymały. Kaski z otworami wentylacyjnymi idealnie sprawdzą się w upalne dni, ponieważ pomogą w cyrkulacji powietrza i zapewnią dobrą wentylację, dzięki czemu głowa nie będzie się pocić. Dobrej jakości kaski posiadają wewnątrz dodatkowe gąbki, które poprawiają komfort i wchłaniają pot. Zazwyczaj są to elementy, które można odczepiać. Ważnym elementem jest system zapinania pasków. Najwygodniejsze są zapięcia, które można obsługiwać jedną ręką. Odpowiednio wykonany kask z wysokiej jakości materiałów będzie nie tylko bezpieczny, ale również wygodny i trwały.

Odpowiedni rozmiar

Najważniejszym elementem przy wyborze kasku będzie jego odpowiedni rozmiar. Jest to element, na który należy poświęcić odpowiednio dużo czasu. Kask powinien być komfortowy tak, aby w żaden sposób nie przeszkadzał w trakcie użytkowania. Warto zobaczyć kilka modeli i sprawdzić jak leżą na głowie i czy spełniają indywidualne potrzeby. Odpowiednio dopasowany kask będzie wygodny i doskonale sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Kaski występują w rozmiarach od 48 do 62 cm oraz w wersji z regulacją rozmiaru. Idealne dobranie rozmiaru nie jest łatwe. Kask powinien dobrze i stabilnie leżeć na głowie. Nie powinien się zsuwać i przesuwać oraz uciskać głowy w żadnym miejscu. W przypadku kasków z regulacją rozmiaru możliwe jest idealne dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Wybierając rozmiar, należy pamiętać o 1-2 cm zapasu. Do wybrania odpowiedniego rozmiaru potrzebny jest obwód głowy. Mierzy się go w linii, w której wewnętrzna część skorupy kasku dotyka głowy.