Przeważnie hulajnoga kojarzy się z dziecięcą zabawką. W ostatnim czasie zyskuje także coraz większą popularność wśród dorosłych. Jest doskonałym środkiem transportu i wspaniałą alternatywą dla samochodu czy komunikacji miejskiej. Nie stoimy w korkach wśród zatłoczonych ulic miast. Coraz częściej możemy zobaczyć osobę dorosłą na hulajnodze i przestaje to kogokolwiek dziwić. Do wyboru mamy całe mnóstwo różnorodnych hulajnóg. Dostępne są zarówno tańsze, jak i droższe warianty. Na co zwracać uwagę podczas zakupu?
Rozmiar hulajnogi
Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na rozmiar hulajnogi. Dobiera się go do wagi użytkownika. Warto wybierać modele, które mają nośność co najmniej 100 kilogramów. Wtedy mamy pewność, że hulajnoga została zrobiona z trwałych materiałów i posłuży nam dość długo. Są także hulajnogi z większą nośnością, dlatego każda osoba dorosła znajdzie coś dla siebie.
Bardzo ważna jest również możliwość regulacji kierownicy. Aby wygodnie jeździć na hulajnodze i nie musieć się schylać, sprzęt powinien mieć możliwość regulacji. W przeciwnym razie nie będzie nam wygodnie się jeździło. Rączki są montowane w różnym rozstawie. Aby mieć gwarancję, że chwyt jest pewny i komfortowy, rozstaw powinien mieć około 40 centymetrów. Przy węższym hulajnoga może być trochę trudniejsza przy skręcaniu.
Podest, czyli blat
Hulajnogi mogą mieć różne szerokości i długości samych podestów. Oczywiście dla osoby dorosłej wygodniejsze będą te szersze i nieco dłuższe. Szeroki blat znacząco ułatwia zmianę nogi odpychającej w trakcie jazdy. Na krótkich hulajnogach raczej nie dostawimy drugiej nogi z tyłu. Nie jest to co prawda niezbędne, ale z pewnością wygodne.
Rozmiar i rodzaj kółek
Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rozmiar kółek. Raczej nie powinniśmy kupować hulajnóg na kółkach mniejszych niż 200 mm. Mniejsze bardziej przenoszą drgania. Z kolei większe kółka lepiej się toczą, dlatego łatwiej możemy osiągać większe prędkości. Wśród kółek można znaleźć pełne, gumowe i pompowane. Wszystkie mają swoje wady i zalety.
Możliwość składania
Co prawda hulajnoga nie jest dużym sprzętem, jednak w przypadku, gdy dysponujemy niewielkim mieszkaniem, warto, aby sprzęt miał możliwość składania. W formie rozłożonej hulajnoga jest dość nieporęczna do przechowywania. Nie zmieści się do szafy, z kolei w pokoju zajmuje zbyt wiele miejsca. Hulajnogi składają się mniej więcej w miejscu, w którym zaczyna się blat. Systemy składania mogą być naprawdę różne.
Hamulce
Hulajnogi mogą także posiadać różne typy hamulców. Pierwszym typem jest ten, który znamy z rowerów, czyli hamulec ręczny z manetką, która jest umieszczona na kierownicy. Jeśli decydujemy się na niewielkie hulajnogi, nie jest to konieczny element. Może się popsuć, dlatego czasem warto z niego zrezygnować. Bardzo dobrym wyborem jest hamowanie tylnym błotnikiem. Podczas jazdy wystarczy go nadepnąć, by wyhamować. Obsługa jest intuicyjna, dlatego dosłownie każdy może się jej nauczyć. Warto wybrać lepszą opcję dla siebie.