Najlepsza hulajnoga – jak ją wybrać?

Jeszcze zaledwie kilka lat temu myśl o tym, że wielu dorosłych będzie się poruszać na hulajnogach, wydawała się dość abstrakcyjna. Hulajnoga jest sprzętem, który kojarzy się z dziećmi. Swoje triumfy święciła w latach 80. czy 90. ubiegłego wieku. Na początku obecnej dekady hulajnogi powróciły do łask w różnych wersjach i kształtach. Stąd nie powinien dziwić fakt, że powstały także hulajnogi idealne dla dorosłych. Nie są to małe hulajnogi z twardymi kółeczkami, lecz nowoczesne modele wyposażone w pompowane koła.

Hulajnoga – czy warto ją kupić?

Można powiedzieć, że hulajnoga jest świetnym kompromisem pomiędzy pieszymi wędrówkami a jazdą na rowerze. Tradycyjna hulajnoga pozwala na rozwinięcie prędkości na poziomie ok 10-15 km/h. Jest to szybciej niż pieszo, a jednocześnie wolniej niż rowerem. Jazda na hulajnodze jest luźniejsza niż jazda rowerem. Co więcej, hulajnogą możemy poruszać się po chodniku, więc nie musimy być aż tak skupieni na pojazdach. Mała prędkość pozwala na szybkie zatrzymanie się w razie potrzeby. Hulajnoga jest także bardziej poręczna niż rower. Większość modeli się składa, dlatego wygodnie możemy zabrać hulajnogę do samochodu lub trzymać ją w autobusie. Hulajnoga dla dzieci czy dorosłych to doskonały środek lokomocji. W razie potrzeby unikamy miejskich korków i szybciej docieramy do celu.

Gdzie jeździć na hulajnodze?

Obecnie hulajnoga nie jest traktowana jak pojazd, dlatego osoba na niej jeżdżąca jest pieszym. Oznacza to, że na hulajnodze poruszamy się dokładnie tak jak pieszy – chodnikiem bądź wzdłuż ulicy, gdy chodnika nie ma. Być może powstanie odpowiednia nowelizacja, która będzie zezwalać na poruszanie się ścieżkami rowerowymi na hulajnodze, jednak obecnie jej nie ma. Podobnie jest w przypadku hulajnóg elektrycznych. Nimi także poruszamy się tak, jak piesi. Nie możemy wjeżdżać na ścieżki rowerowe.

Hulajnoga klasyczna czy elektryczna?

Jeśli wybieramy hulajnogę dla dziecka, najlepiej postawić na model trójkołowy. Tego rodzaju dziecięca hulajnoga zapewni maluchowi bezpieczeństwo. Z kolei, gdy wybieramy hulajnogę dla osoby dorosłej, musimy zastanowić się nad tym, czy chcemy mieć model klasyczny, czy elektryczny. To zupełnie dwie różne klasy urządzeń, dlatego różnice między nimi są spore. Hulajnoga elektryczna jeździ sama, rozwijając tym samym znacznie większe prędkości – 25 km/h. Z kolei hulajnogi tradycyjne wymagają odpychania się nogą. Mamy całkowitą kontrolę nad hulajnogą, jednocześnie rozwijamy mniejsze prędkości. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy hulajnoga to sprzęt dla nas, warto początkowo postawić na tańsze, klasyczne modele i wtedy przekonać się, czy jest to dla nas wygodny środek transportu. W zatłoczonych miastach z pewnością sprawdzi się świetnie, gdyż możemy szybko przemieszczać się chodnikami i unikać korków. W przypadku hulajnóg elektrycznych musimy pamiętać o ich ładowaniu. Tradycyjne hulajnogi pozwalają na uniknięcie tego problemu. Jedno jest pewne, z bogatej oferty każdy wybierze coś dla siebie – zarówno hulajnogi dla dzieci, jak i dla dorosłych.