Jak się przygotować do jazdy na nartach?

Przygotowania do wyjazdu na narty warto rozpocząć jeszcze zanim zacznie się sezon. Dotyczy to w równym stopniu zarówno nowicjuszy, jak i osób, które od lat wybierają sportowe szaleństwo na stokach. Konieczna jest odpowiednia zaprawa i wzmocnienie mięśni. Jeśli nie zadbamy o ogólną poprawę kondycji, możemy narazić się na naprawdę poważne kontuzje.

Przygotowania do wyjazdu

Przede wszystkim przygotowania rozpoczynamy od ustalenia terminu. Jeśli planujemy jedynie weekendowy wyjazd, warto postawić na polskie góry. Z kolei, gdy zależy nam na nieco dłuższym pobycie, dobrym kierunkiem będzie Austria, Francja, Czechy, Słowacja czy Włochy.

Jeśli znamy już termin, warto rozpocząć trening przygotowawczy. Możemy wybrać zajęcia fitness czy treningi na siłowni. Jeżeli nie wiemy, jak się do tego zabrać, można skorzystać z pomocy trenera, jednak przygotowanie do jazdy na nartach z powodzeniem można także przeprowadzić samodzielnie. Niezwykle istotna jest samodyscyplina oraz regularność.

Absolutnym minimum jest przygotowanie się do wyjazdu przynajmniej przez miesiąc. Wykonujemy ćwiczenia wzmacniające, rozciągające, ale też takie, które trenują równowagę. Dodatkowo trzeba sobie przypomnieć techniki jazdy. Wielu trenerów poleca wykonywanie przysiadów, wykroków, brzuszków, wymachy ramion czy nóg. Równowagę możemy ćwiczyć, robiąc przysiady na jednej nodze. By poprawić ogólną kondycję, wybieramy ćwiczenia aerobowe, np. pływanie, bieganie, jazdę na rowerze. Początkowo treningi powinny trwać około 20 minut, z czasem wydłużamy stopniowo ten czas, by przed wyjazdem trening trwał około godziny. Wtedy mamy pewność, że jesteśmy odpowiednio przygotowani.

Sprzęt narciarski

Nie można zapominać o odpowiednim przygotowaniu do wyjazdu. Prawidłowo dopasowany sprzęt to gwarancja czerpania przyjemności z aktywności na świeżym powietrzu, a także zminimalizowania ryzyka ewentualnej kontuzji. W co warto się zaopatrzyć? Przede wszystkim w wysokiej jakości narty, które będą dopasowane zarówno do naszych umiejętności, jak i techniki jazdy oraz miejsc, po których zamierzamy jeździć – profesjonalne/amatorskie stoki, długie/krótkie trasy. Konieczny jest także zakup odpowiedniej odzieży, czyli kombinezonu narciarskiego, rękawic, czapki oraz sprzętu – kasku, gogli, kijków. Istnieje także sporo dodatkowych gadżetów dla narciarzy, które pozwalają na czerpanie jeszcze większej przyjemności z jazdy. Warto sprawdzić pełną ofertę i wybrać te odpowiednie dla siebie, by cieszyć się komfortem uprawiania zimowych sportów.